Type Here to Get Search Results !

ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিচয়ৰ প্ৰতীক | Symbols of India's National Identity | GK

এই শিতানত আপোনালোকক ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিচয়ৰ প্ৰতীকসমূহ (Symbols of India's National Identity) ৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিয়া হৈছে। এই প্ৰতীকসমূহ ভাৰতীয় পৰিচয় আৰু ঐতিহ্যৰ এক মৌলিক অংশ।

সমগ্ৰ বিশ্বৰ বিভিন্ন পটভূমিৰ ভাৰতীয়সকলে এই ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতীকসমূহৰ বাবে গৌৰৱ অনুভৱ কৰে, কিয়নো ই প্ৰতিজন ভাৰতীয়ৰ হৃদয়ত গৌৰৱ আৰু দেশপ্ৰেমৰ ভাৱ জগাই তোলে।


ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিচয়ৰ প্ৰতীক | Symbols of India's National Identity


Also Read: 1500+ Assamese GK

ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা

Indian flag | Symbols of India's National Identity
Indian flag | Symbols of India's National Identity


ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা ত্ৰিৰংগা সমান অনুপাতত তিনিটা অনুভূমিক ৰেখা আছে: ওপৰত কেশৰ, মাজত বগা আৰু তলত সেউজীয়া। পতাকাৰ দৈৰ্ঘ্য-প্ৰস্থৰ অনুপাত ৩:২। বগা ৰেখাডালৰ মাজত এটা নীলা বৃত্ত।

১৯৪৭ চনৰ ২২ জুলাইত ভাৰতৰ সংবিধান সভাই ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকাৰ খচৰা গ্ৰহণ কৰে।


ৰাষ্ট্ৰীয় চৰাই

National bird | Symbols of India's National Identity
National Bird | Symbols of India's National Identity


ভাৰতীয় ময়ুৰ, পাভো ক্ৰিষ্টেটাছ, ভাৰতৰ জাতীয় চৰাই এবিধ ৰঙীন, হাঁস আকৃতিৰ চৰাই, যাৰ ফেন আকৃতিৰ পাখিৰ শিখৰ, চকুৰ তলত বগা দাগ আৰু দীঘল, চিকন ডিঙি। এই প্ৰজাতিৰ মতাবিধ মাইকী ময়ুৰতকৈ অধিক ৰঙীন, বুকু আৰু ডিঙি উজ্জ্বল নীলা আৰু ২০০ টা দীঘল পাখিৰ আচৰিত ধৰণৰ ব্ৰঞ্জ-সেউজীয়া ৰঙৰ গুটি। মাইকী চৰাইটোৰ ৰং বাদামী, মতাটোতকৈ অলপ সৰু আৰু পাখিৰ গুটি নাথাকে। মতাটোৱে পাখি দোলা দি পাখিবোৰ গ্ৰুম কৰি থকাৰ দৰবাৰ নৃত্য এটা সুন্দৰ দৃশ্য।


ৰাষ্ট্ৰীয় ফুল

National flower | Symbols of India's National Identity
National flower | Symbols of India's National Identity


পদুম ( Nlumbo nucipera gerten ) ভাৰতৰ জাতীয় ফুল। ই এক পবিত্ৰ ফুল আৰু প্ৰাচীন ভাৰতৰ কলা আৰু কিংবদন্তিত বিশেষ স্থান লাভ কৰাৰ লগতে ই অনাদিকালৰে পৰা ভাৰতীয় সংস্কৃতিৰ এক পবিত্ৰ প্ৰতীক হৈ আহিছে।

গছ-গছনিৰে ভৰি আছে ভাৰত। বৰ্তমান উপলব্ধ তথ্যই ইয়াক উদ্ভিদৰ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষেত্ৰত বিশ্বৰ ভিতৰত দশম আৰু এছিয়াৰ ৪ৰ্থ স্থান দখল কৰিছে। বৰ্তমানলৈকে জৰীপ কৰা ৭০ শতাংশ ভৌগোলিক অঞ্চলৰ ভিতৰত ৪৭ হাজাৰ প্ৰজাতিৰ উদ্ভিদৰ বৰ্ণনা ভাৰতীয় উদ্ভিদ জৰীপে প্ৰকাশ কৰিছে।


ৰাষ্ট্ৰীয় গছ

National tree | Symbols of India's National Identity
National tree | Symbols of India's National Identity


ভাৰতীয় বেন গছ Ficus bengalensis, যাৰ ডাল আৰু শিপা বৃহৎ এলেকাৰ ওপৰত নতুন গছৰ দৰে দেখা যায়। শিপাৰ পৰা অধিক ঠাৰি আৰু ডাল গঠন হয়। এই বৈশিষ্ট্য আৰু দীৰ্ঘায়ুৰ বাবে এই গছজোপাক অবিনাশী বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু ভাৰতৰ ইতিহাস আৰু লোককথাৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংশ। আজিও বন গছজোপাক গ্ৰাম্য জীৱনৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হিচাপে গণ্য কৰা হয় আৰু এই গছৰ ছাঁতে গাঁও পৰিষদৰ বৈঠক হয়।


ৰাষ্ট্ৰ সংগীত

প্ৰথমে ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰে বাংলা ভাষাত ৰচনা কৰা জন-গণ-মন গীতটো ১৯৫০ চনৰ ২৪ জানুৱাৰীত সংবিধান সভাই ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰ সংগীত হিচাপে হিন্দী সংস্কৰণত গ্ৰহণ কৰিছিল।


ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতীক

Symbols of India's National Identity
অশোক স্তম্ভ | Symbols of India's National Identity


ভাৰতৰ প্ৰতীকটো হৈছে সাৰনাথস্থিত অশোকৰ সিংহস্তম্ভৰ প্ৰতিৰূপ, যিটো সৰনাথ সংগ্ৰহালয়ত সংৰক্ষিত হৈ আছে। মূল স্তম্ভটোৰ ওপৰত চাৰিটা সিংহ আছে, ইহঁতৰ পিঠি ইটোৱে সিটোৰ ফালে মুখ কৰি। ইয়াৰ তলত ৱালাৰীত হাতী, চতুৰ্থীত ঘোঁৰা, ঘণ্টা আকৃতিৰ পদমৰ ওপৰত ম’হ আৰু সিংহৰ ভাস্কৰ্য্য স্থাপন কৰা হৈছে, মাজত চক্ৰ আছে। এটা শিল কাটি নিৰ্মিত এই সিংহস্তম্ভটোৰ ওপৰত ‘ধৰ্মচক্ৰ’ স্থাপন কৰা হয়। 


ৰাষ্ট্ৰীয় কেলেণ্ডাৰ

ৰাষ্ট্ৰীয় পঞ্জিকা শক যুগৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি ৰচনা কৰা হৈছে, চৈত্ৰ ইয়াৰ মাহ আৰু সাধাৰণতে ১৯৫৭ চনৰ ২২ মাৰ্চৰ পৰা ৩৬৫ দিন, গ্ৰেগৰিয়ান কেলেণ্ডাৰৰ সৈতে তলত দিয়া চৰকাৰী উদ্দেশ্যৰ বাবে গ্ৰহণ কৰা হৈছিল:

  • দ্য গেজেট অৱ ইণ্ডিয়া,
  • নিখিল ভাৰত ৰেডিঅ’ৰ দ্বাৰা সম্প্ৰচাৰিত বাতৰি,
  • ভাৰত চৰকাৰে জাৰি কৰা কেলেণ্ডাৰ আৰু…
  • জনসাধাৰণক উদ্দেশ্যি চৰকাৰী জাননী
ৰাষ্ট্ৰীয় কেলেণ্ডাৰ গ্ৰেগৰিয়ান কেলেণ্ডাৰৰ তাৰিখৰ সৈতে স্থায়ীভাৱে একে। সাধাৰণতে ১ টা চৈত্ৰ ২২ মাৰ্চত আৰু অধিবৰ্ষত ২১ মাৰ্চত হয়।


ৰাষ্ট্ৰীয় পশু

Symbols of India's National Identity


ৰজাঘৰ, নাহৰফুটুকী আৰু টাইগ্ৰিছ হৈছে ৰেখাযুক্ত প্ৰাণী। ইয়াৰ ডাঠ হালধীয়া ৰঙৰ ফাৰ কোট আৰু গাঢ় ডাঠ ৰেখা থাকে। আড়ম্বৰ, শক্তি, চঞ্চলতা আৰু অপৰিসীম শক্তিৰ বাবেই বাঘটোক ভাৰতৰ জাতীয় প্ৰাণী হিচাপে সন্মানিত হৈছে। জনাজাত আঠটা প্ৰজাতিৰ ভিতৰত ৰজাঘৰীয়া বংগ বাঘ (বাঘ) উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ বাহিৰে সমগ্ৰ দেশতে পোৱা যায় আৰু চুবুৰীয়া দেশ যেনে নেপাল, ভূটান আৰু বাংলাদেশতো ইয়াক পোৱা যায়। ভাৰতত কমি অহা বাঘৰ জনসংখ্যা নিৰীক্ষণৰ বাবে ১৯৭৩ চনৰ এপ্ৰিল মাহত প্ৰজেক্ট টাইগাৰ (Tiger Project) আৰম্ভ কৰা হৈছিল। এই প্ৰকল্পৰ অধীনত এতিয়ালৈকে ২৭ টা বাঘ সংৰক্ষিত বনাঞ্চল স্থাপন কৰা হৈছে যাৰ ভিতৰত ৩৭,৭৬১ বৰ্গ কিলোমিটাৰ। এলেকা অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।


মুদ্ৰাৰ চিহ্ন

Symbols of India's National Identity


ভাৰতীয় টকাৰ প্ৰতীকে আন্তৰ্জাতিক বিনিময় আৰু অৰ্থনৈতিক শক্তিৰ প্ৰতিফলন ঘটাইছে। টকাৰ প্ৰতীকটোও ভাৰতৰ ভাৱধাৰাৰ উপমা। টকাৰ এই নতুন প্ৰতীকটো দেৱনাগৰী লিপিৰ ‘ৰ’ আৰু ৰোমান লিপিৰ ‘ৰ’ আখৰ সংযুক্ত কৰি তৈয়াৰ কৰা হৈছে, য’ত এটা অনুভূমিক ৰেখাও তৈয়াৰ কৰা হৈছে। এই ৰেখাই আমাৰ জাতীয় পতাকা আৰু সম চিহ্ন প্ৰতিফলিত কৰিছে। ভাৰত চৰকাৰে ২০১০ চনৰ ১৫ জুলাইত এই প্ৰতীক গ্ৰহণ কৰিছে।

মুম্বাইৰ ভাৰতীয় প্ৰযুক্তিবিদ্যা প্ৰতিষ্ঠান (আই আই টি)ৰ স্নাতকোত্তৰ ডিজাইনাৰ শ্ৰীযুত ডি উদয় কুমাৰে এই প্ৰতীকটো সৃষ্টি কৰিছে। বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে আয়োজন কৰা মুকলি প্ৰতিযোগিতাত লাভ কৰা হাজাৰ হাজাৰ ডিজাইনৰ ভিতৰত এই প্ৰতীকটো বাছনি কৰা হৈছে। এই প্ৰতিযোগিতাত ভাৰতীয় নাগৰিকৰ পৰা নতুন টকাৰ প্ৰতীকটোৰ বাবে ডিজাইন আমন্ত্ৰণ জনোৱা হৈছিল। ডিজিটেল প্ৰযুক্তি আৰু কম্পিউটাৰ প্ৰগ্ৰেমত এই চিহ্নটো স্থাপন কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়া চলি আছে।

Tags

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad


  विद्यां ददाति विनयं विनयाद् याति पात्रताम्। पात्रत्वात् धनमाप्नोति धनात् धर्मं ततः सुखम्।।  

Below Post Ad

Ads Section