Type Here to Get Search Results !

মোৰ স্কুল | ৰচনা | Essay on My School (in Assamese Language)

মোৰ স্কুল | ৰচনা | Essay on My School (in Assamese Language)

মোৰ স্কুল | Essay on My School (in Assamese Language)
মোৰ স্কুল | Essay on My School (in Assamese Language)


প্ৰস্তাৱনা

পুৰণি গ্ৰীক ভাষাৰ 'School' শব্দৰ পৰাই বৰ্তমান প্ৰচলিত ইংৰাজী ভাষাৰ 'school' শব্দৰ উৎপত্তি হয় বুলি কোৱা হয়। গ্ৰীক ভাষাত ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে 'Leisure' অথবা অৱসৰ। ।অলপ আচৰিত যেন লাগে যে স্কুলৰ অৰ্থ অৱসৰ হ'ব পাৰে। প্ৰাচীন গ্ৰীচত অৱসৰ শব্দটো ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। স্কুল য'ত যিকোনো শিশুৱে নিজৰ ভৱিষ্যত বিচাৰিব পাৰে। যিকোনো শিশুৰ জীৱনৰ প্ৰথম স্থানটোৱেই হৈছে স্কুল, য’ত তেওঁ শিক্ষা গ্ৰহণ কৰি নিজৰ জীৱন আৰম্ভ কৰে আৰু নিজৰ ভৱিষ্যত গঢ়ি তোলে।



বিদ্যালয়ৰ সংজ্ঞা

বিদ্যালয়ৰ সংজ্ঞা বহু পণ্ডিতে নিজ নিজ পদ্ধতিৰে দিছে, তাৰে এটা সংজ্ঞা এনেধৰণৰ:-

জন ডি.ভি. -
স্কুল এনে এক বিশেষ পৰিৱেশ য’ত শিশুৰ আকাংক্ষিত বিকাশৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি নিৰ্দিষ্ট কাৰ্য্যসূচী আৰু বৃত্তি শিকোৱা হয়।

বিদ্যালয়ৰ অৰ্থ আৰু বিদ্যালয়ৰ সংজ্ঞা বিদ্যালয়ৰ পিছত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে নিজৰ বিদ্যালয়ৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিলে বিদ্যালয়ৰ গুৰুত্ব বৃদ্ধি পায়


মোৰ স্কুলৰ ভৱনটো

মোৰ স্কুলখন বৰ ধুনীয়া আৰু আকৰ্ষণীয় মই মোৰ স্কুলখন বহুত ভাল পাওঁ মোৰ স্কুলত প্ৰতিটো কোঠাতে ৫০টা কোঠাৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে মোৰ স্কুলত ৬০ জন সক্ষম শিক্ষক আছে ৩০ জন সহায়ক ১ জন অধ্যক্ষ আৰু ১০ জন গেটকিপাৰ। মোৰ স্কুলৰ প্ৰতিটো কোঠাত আচবাব সজ্জিত আৰু প্ৰতিটো কোঠাত বায়ু চলাচল কৰা হৈছে, অধ্যক্ষৰ কোঠাটো বিশেষভাৱে সজাই তোলা হৈছে, তাত মহাত্মা গান্ধী আৰু অন্যান্য নেতাৰ ফটো আছে। তেওঁৰ কোঠাটো অতি আকৰ্ষণীয়। ইয়াৰ বাহিৰেও ষ্টাফ ৰুম, লাইব্ৰেৰী, আছে কম্পিউটাৰ ৰুম আৰু লেবৰেটৰী আদি সকলোৰে ভাল ব্যৱস্থা আছে। মোৰ স্কুলত খোৱাপানী আৰু শৌচাগাৰৰ সঠিক ব্যৱস্থা আছে।


মোৰ স্কুলৰ পুথিভঁৰাল

মোৰ স্কুলৰ পুথিভঁৰালত সাহিত্যৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ৰন্ধন, বুৰঞ্জী, বিজ্ঞান, ভূগোল, সকলো বিষয়ৰ গ্ৰন্থ উপলব্ধ। ইয়াত মুংশী প্ৰেমচান্দ শ্বেক্সপীয়েৰ আদি বহু ধৰণৰ লেখকৰ কিতাপ আছে। বিভিন্ন ধৰণৰ গ্ৰন্থ মোৰ স্কুলৰ পুথিভঁৰালটো মই বহুত ভাল পাওঁ।


মোৰ স্কুলৰ খেলপথাৰ

মোৰ স্কুলৰ খেলপথাৰখন স্কুলৰ মাজত,য'ত আমি ফুটবল,ক্ৰিকেট,সকলো খেল খেলো। আমাৰ বিদ্যালয়ত বাৰ্ষিক ক্ৰীড়া প্ৰতিযোগিতা অনুষ্ঠিত হয়,য'ত বিজয়ী দলকো পুৰস্কৃত কৰা হয়। মই খেলপথাৰত খেলি ভাল পাওঁ ইয়াৰ লগতে মইও আনন্দৰে বাৰ্ষিক ক্ৰীড়া উৎসৱত অংশগ্ৰহণ কৰো, আমাক ক্ৰীড়া শিকাবলৈ, ক্ৰীড়াৰ শিক্ষক নিযুক্তি দিয়া হৈছে, যিয়ে আমাক ক্ৰীড়াৰ জ্ঞান অতি ভাল ধৰণে প্ৰদান কৰে।


মোৰ স্কুলৰ বাগিচাখন

মোৰ স্কুলৰ বাগিচাখন বৰ ধুনীয়া, ইয়াত ৰঙীন ফুল আছে, যাৰ সুগন্ধি সকলোতে বিয়পি পৰে, যাৰ ফলত মনটো উল্লাসিত হৈ পৰে।বিশুদ্ধ বায়ু প্ৰদান কৰে মোৰ স্কুলৰ সৌন্দৰ্য্যৰ যত্ন ল'বলৈ বাগিচাৰ মালিকসকলে নিয়োজিত হৈ থাকে যিয়ে নিয়মিতভাৱে চোৱাচিতা কৰে মোৰ ভাল লাগে মোৰ স্কুলৰ বাগিচাখন বহুত।


মোৰ স্কুলৰ শিক্ষক

এজন বিদ্যাৰ্থীৰ জীৱনত শিক্ষকৰ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থান আছে, মোৰ স্কুলৰ শিক্ষক সকলে আমাক ধৈৰ্য্য আৰু মৰমেৰে শিকায়। মোৰ স্কুলৰ শিক্ষক সকল অতি সক্ষম শিক্ষক। মোৰ স্কুলৰ শিক্ষকসকলৰ ওচৰত আমাৰ হাতত থকা সকলো প্ৰশ্নৰ উত্তৰ আছে। আমাক সকলো বিষয়ৰ জ্ঞান অতি বুজাবুজি আৰু আত্মবিশ্বাসেৰে প্ৰদান কৰে।


মোৰ বিদ্যালয়ৰ প্ৰতি মোৰ কৰ্তব্য

মোৰ বিদ্যালয়ে মোক শিক্ষাৰ সমান্তৰালভাৱে সমাজৰ এজন সুনাগৰিক হোৱাত সহায় কৰে, গতিকে পূৰ্ণ নিষ্ঠা, কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু অধ্যৱসায়ৰে শিক্ষা গ্ৰহণ কৰি বিদ্যালয়ৰ শিক্ষক সকলক সন্মান কৰা আৰু বিদ্যালয়খনক গৌৰৱান্বিত কৰাটোও মোৰ কৰ্তব্য।


উপসংহাৰ

মোৰ স্কুলখনক লৈ মই গৌৰৱান্বিত। মোৰ বিদ্যালয়ৰ শিক্ষক সকলৰ লগতে মোৰ ভবিষ্যত গঢ় দিয়া সকলোকে প্ৰণাম জনাইছো।
Tags

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad


  विद्यां ददाति विनयं विनयाद् याति पात्रताम्। पात्रत्वात् धनमाप्नोति धनात् धर्मं ततः सुखम्।।  

Below Post Ad

Ads Section