Type Here to Get Search Results !

বানপানী | ৰচনা | Essay on Flood in Assamese

Essay on Flood in Assamese: বানপানী হৈছে এক ভয়ংকৰ প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ, যাৰ ফলত প্ৰতি বছৰে বাৰিষা কালত পৃথিৱীৰ বহু ঠাইত জীৱন-সম্পত্তি হেৰুওৱা হয়। বানপানীৰ ফলত সেই ঠাইখনৰ অৰ্থনৈতিক অৱস্থা বেয়া হোৱাই নহয়, বহু লোকৰ মৃত্যু হোৱাৰ লগতে বহুতো বিপজ্জনক ৰোগৰো সৃষ্টি হয়।


পৃথিৱীৰ কিছুমান অঞ্চলত সদায় বানপানীৰ কবলত পৰে। বৃহৎ পৰিমাণৰ পানী অতিমাত্ৰা প্ৰবাহিত হোৱাৰ ফলত বানপানীৰ সৃষ্টি হয়। যেতিয়া কোনো অঞ্চলত পানী নিষ্কাশনৰ বাবে উপযুক্ত সুবিধা নাথাকে, তেতিয়া অত্যধিক বৰষুণৰ বাবে এনে অঞ্চল প্লাৱিত হয়।


নদীৰ পাৰত অৱস্থিত যিকোনো ঠাইত, য’ত নিষ্কাশনৰ সুবিধা কৰা হোৱা নাই, বাৰিষা কালত নদীৰ জলপৃষ্ঠ বৃদ্ধিৰ বাবে প্ৰতি বছৰে বানপানী হয়, উদাহৰণস্বৰূপে এইবোৰ কাৰণতেই অসমত বানপানীৰ সম্ভাৱনা প্ৰায়ে বৃদ্ধি পায়।

বানপানী | ৰচনা | Essay on Flood in Assamese
বানপানী | ৰচনা | Essay on Flood in Assamese


ইয়াত আমি অসমীয়াত বানপানীৰ ওপৰত লিখা ৰচনাখন শ্বেয়াৰ কৰিছো (Essay on Flood in Assamese)। এই ৰচনাখন ১, ২, ৩, ৪, ৫, ৬, ৭, ৮, ৯, ১০, ১১, ১২ আৰু উচ্চ শিক্ষাৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে সহায়ক হ’ব।


বানপানীৰ ওপৰত ৰচনা (Essay on Flood in Assamese)


প্ৰস্তাৱনা

বানপানী হৈছে এক ভয়ংকৰ প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ। প্ৰতি বছৰে বাৰিষা কালত বহু অঞ্চলত বানপানীৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। বানপানীৰ মূল কাৰণ হৈছে প্ৰদূষণ। পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ বাবে কেতিয়াবা দুৰ্ভিক্ষ হয় আৰু কেতিয়াবা প্ৰচণ্ড বৰষুণ আৰম্ভ হয়। অত্যধিক বৰষুণৰ ফলত নদী, পুখুৰী আদিৰ জলপৃষ্ঠ বাঢ়ি যায়, যাৰ ফলত বহু অঞ্চলত বানপানীৰ সৃষ্টি হয়।

আনকি মথাউৰিটোৰ জলস্তৰ বাঢ়ি যায়, যাৰ ফলত বান্ধটো বহুবাৰ ভাঙি যায়। কেতিয়াবা ডাৱৰ বিস্ফোৰণৰ সংঘটনেও বানপানীৰ সৃষ্টি কৰে, যাৰ ফলত বহু ক্ষতি হয়। আনকি বহুতে জীৱনৰ পৰা হাত ধুব লগা হয়।

বানপানীৰ প্ৰকাৰ

বানপানীৰ প্ৰকাৰসমূহ পানীৰ প্ৰবাহৰ ভিত্তিত শ্ৰেণীভুক্ত কৰা হয়, যিবোৰ কম ধ্বংসাত্মক, ধ্বংসাত্মক আৰু অতি ধ্বংসাত্মক।


লেহেমীয়াকৈ অহা কৰা বানপানী

লাহে লাহে প্ৰতিষ্ঠিত বানপানীৰ বিকাশ লাহে লাহে হয়। নদীত অত্যধিক পৰিমাণৰ পানী থকাৰ বাবেই এই বানপানীৰ সৃষ্টি হয়। অৱশ্যে ই কিছুদিনৰ পৰা কেইসপ্তাহমানলৈকে থাকিব পাৰে।

নিম্নভূমি অঞ্চলত বাস কৰা লোকসকলে এই ধৰণৰ বানপানীত অধিক ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়। ইয়াৰ সমান্তৰালভাৱে বানপানীৰ পানী ক্ৰমান্বয়ে প্ৰত্যাহাৰ কৰাৰ পিছত বহু ধৰণৰ ৰোগৰো বৃদ্ধি হ’বলৈ ধৰে।

দ্ৰুত বানপানী

দ্ৰুতগতিত প্ৰতিষ্ঠিত বানপানী যথেষ্ট ধ্বংসাত্মক, য’ত পানীৰ প্ৰবাহ অতি দ্ৰুত হয়, যাৰ ফলত জীৱন আৰু সম্পত্তিৰ যথেষ্ট ক্ষতি হয়। কিন্তু এনে বানপানীৰ সম্ভাৱনা থাকিলে মানুহক আগতীয়াকৈ সকীয়াই দিয়া হয় যাতে তেওঁলোকে কিছুদিন আন ঠাইলৈ যাব পাৰে বা খাদ্য-পানীয়ৰ মজুত ৰাখিব পাৰে।

হঠাতে হোৱা বানপানী

হঠাতে হোৱা বানপানী অতি ধ্বংসাত্মক। কেইমিনিটমান বা ঘণ্টাৰ বাবে হয় কিন্তু সেই সময়ত ই বহুত ক্ষতি কৰে। ডাৱৰ ফাটি যোৱা বা বান্ধ ভাঙি যোৱাৰ দৰে দুৰ্যোগত প্ৰায়ে এই ধৰণৰ বানপানীৰ সৃষ্টি হয়।

এনে বানপানীৰ পৰা পলায়নৰ কোনো সম্ভাৱনা নাই। কিন্তু মথাউৰিটোৰ জলস্তৰ বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে মানুহক কেইদিনমান আগতীয়াকৈ খবৰ দিয়া হয়।


বানপানীৰ ক্ষতি

  1. বানপানীৰ ফলত হোৱা আটাইতকৈ ডাঙৰ লোকচান হৈছে বানপানীৰ ফলত বহু লোকৰ মৃত্যু। লগতে জীৱন আৰু সম্পত্তিৰ ক্ষতি হয়। বানপানীৰ পানী নিষ্কাশনৰ পিছতো সমস্যাটো অব্যাহত থাকে, মেলেৰিয়া, ডেংগু, ডিচেণ্ট্ৰি, প্লেগ আদি বহু ধৰণৰ ৰোগৰ সৃষ্টি হয়।
  2. বানপানীৰ ফলত মানুহে ঘৰ-দুৱাৰ আৰু বহু সম্পত্তি হেৰুৱাই পেলায়, তেওঁলোকৰ কামো বন্ধ হৈ যায়, যাৰ ফলত ঘৰৰ আৰ্থিক অৱস্থা অতি বেয়া হৈ পৰে।
  3. বানপানীৰ ফলত মাটি খহনীয়া হয়, যাৰ ফলত মাটিৰ মানদণ্ডও প্ৰভাৱিত হয়।
  4. বানপানীৰ সময়ত প্ৰচণ্ড বতাহৰ বাবে বহুতো গছ-গছনিও ভাঙি যায়, যাৰ ফলত পৰিৱেশৰ বহু ক্ষতি হয়।
  5. বানপানীৰ ফলত মুদ্ৰাস্ফীতিও বৃদ্ধি পায়। বানপানীৰ ফলত কৃষকৰ শস্য নষ্ট হোৱাৰ বাবে সকলো সেউজীয়া আৰু শাক-পাচলি নষ্ট হয়, যাৰ বাবে বজাৰত খাদ্য সামগ্ৰীৰ যোগান কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে। কিন্তু চাহিদা অত্যধিক হৈ পৰে, যাৰ ফলত সামগ্ৰীৰ দাম যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়। দামী শাক-পাচলি কিনিব পৰা অৱস্থাত নথকাসকলেও অনাহাৰৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছে।
  6. বানপীড়িত অঞ্চলত বানপানীৰ বাবে বিদ্যুৎ সংযোগ বন্ধ হৈ পৰে, যাৰ বাবে বহুদিন বিদ্যুৎ অবিহনে জীয়াই থাকিব লগা হয়।


বানপানী কেনেকৈ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব?

বানপানীৰ ফলত জীৱন-সম্পত্তিৰ ক্ষতি হয়, বহু প্ৰকাৰৰ ৰোগে গা কৰি উঠে, পৰিৱেশৰ ক্ষতি হয়। সেইবাবেই বান নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। বানাক্ৰান্ত অঞ্চলত বাস কৰা লোকসকলে ব্যৱস্থা পালন কৰি বানপানীৰ পৰা সকাহ লাভ কৰিব পাৰে।

বানপানীৰ সতৰ্কবাণী ব্যৱস্থা

মানুহক আগতীয়াকৈ জনাই দিব লাগে যাতে বানপানীৰ ফলত বেছি ক্ষতি নহয়। ইয়াৰ বাবে বানপানীৰ সতৰ্কবাণী ব্যৱস্থা স্থাপন কৰিব লাগে যাতে মানুহে সঠিক সময়ত বানপানীৰ সতৰ্কবাণী দি নিজকে আৰু নিজৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিবলৈ সময় পাব পাৰে। সময় থাকিলে তেওঁলোকে আন কোনোবা ঠাইলৈ যাব পাৰিব, ইয়াৰ সমান্তৰালভাৱে তেওঁলোকে কেইদিনমান খাদ্য সামগ্ৰীও জমা কৰিব পাৰিব।

উন্নত নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰক

আজিৰ বিকশিত প্ৰযুক্তিয়ে বানপানীৰ দৰে ভয়াৱহ প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ বহুতো কৌশল উদ্ভাৱন কৰিছে। এনে বহু যন্ত্ৰ বজাৰত আছে, যাৰ ফলত বানপানীৰ ফলত হোৱা ক্ষতি বহু পৰিমাণে হ্ৰাস পাব পাৰে। ইয়াৰে কিছুমান এনে কৌশল যে বেছমেণ্টত বাস কৰা মানুহে ঘৰত বানপানীৰ পানী সোমাব নোৱাৰাকৈ ৰোধ কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ এনে কিছুমান বৃহৎ সা-সৰঞ্জামও আহিছে, যাতে এটা বিশেষ বৃহৎ এলেকাও বানপানীত ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পৰা যায়। অৱশ্যে ইয়াৰ দায়িত্ব প্ৰশাসনে ল’ব লাগে। এই কৌশলসমূহৰ বিষয়ে ৰাইজৰ মাজত সজাগতা বিয়পাই দিব লাগে যাতে প্ৰয়োজন সাপেক্ষে এই কৌশলসমূহ ব্যৱহাৰ কৰি বানপানীৰ ফলত হোৱা ক্ষতিৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰে।

বানপীড়িত অঞ্চলত অট্টালিকা নিৰ্মাণ

বানপীড়িত অঞ্চলটোত যাতে বানপানীৰ পানীয়ে দুৰ্বল নহয় তাৰ বাবে শক্তিশালী অট্টালিকা নিৰ্মাণ কৰিব লাগে। ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ বানপানীৰ পানীৰ স্তৰৰ পৰা অলপ ওপৰলৈ অট্টালিকা নিৰ্মাণ কৰিব লাগে যাতে বানপানীৰ সময়ত মানুহ আৰু তেওঁলোকৰ সম্পত্তি বানপানীৰ ক্ষতিৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পৰা যায়।

নিষ্কাশনৰ সুবিধা থাকিব লাগিব

বেছিভাগ অঞ্চলতে বাৰিষা কালত পানী স্থবিৰ হৈ পৰাৰ কাৰণ হৈছে নিষ্কাশন ব্যৱস্থাৰ দুৰ্বলতা। সেইবাবেই বানপীড়িত অঞ্চলসমূহত উপযুক্ত নিষ্কাশনৰ ব্যৱস্থা থাকিব লাগে যাতে বাৰিষা কালত পানী বহুদিন স্থবিৰ হৈ নাথাকে।

উপসংহাৰ

বানপানী হৈছে এক প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ, যাক কোনেও ৰোধ কৰিব নোৱাৰে। কিন্তু বানপানীৰ ফলত হোৱা ক্ষতিৰ পৰা মানুহক বচাবলৈ চেষ্টা কৰিব পাৰি। বানপীড়িত অঞ্চলত বানপানীৰ ফলত হোৱা জীৱন-সম্পত্তিৰ ক্ষতিৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ, বান নিয়ন্ত্ৰণত সহায়ক হোৱাকৈ কঠোৰ ব্যৱস্থা পালন কৰাটো চৰকাৰ আৰু প্ৰশাসনৰ কৰ্তব্য।

বানপানীৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ দিনক দিনে বহুতো বিকশিত কৌশল উদ্ভাৱন কৰা হৈছে। বান নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে প্ৰশাসন আৰু চৰকাৰে এই কৌশলসমূহ সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে।
Tags

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad


  विद्यां ददाति विनयं विनयाद् याति पात्रताम्। पात्रत्वात् धनमाप्नोति धनात् धर्मं ततः सुखम्।।  

Below Post Ad

Ads Section