Type Here to Get Search Results !

Crypto Currency: ডিজিটেল মুদ্ৰা কি আৰু ই কেনেকৈ কাম কৰে?

Crypto Currency: ক্ৰিপ্টো মুদ্ৰা (ডিজিটেল মুদ্ৰা) আচলতে বিত্তীয় লেনদেনৰ এক মাধ্যম। ঠিক ভাৰতীয় টকা আৰু আমেৰিকান ডলাৰৰ দৰেই পাৰ্থক্যটো হ’ল ই ভাৰ্চুৱেল আৰু দেখা নাযায়, চুবও নোৱাৰে।

Crypto Currency: ডিজিটেল মুদ্ৰা

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী বৰ্তমান সময়ৰ আটাইতকৈ উত্তপ্ত বিষয় হৈ আছে। সমগ্ৰ বিশ্বতে ইয়াৰ জনপ্ৰিয়তা বৃদ্ধি পোৱাৰ বিপৰীতে ভাৰততো ইয়াত বিনিয়োগ কৰা লোকৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে। কিন্তু এই অনিয়ন্ত্ৰিত বজাৰত বিপদৰ কথা মনত ৰাখি ভাৰত চৰকাৰ আৰু আৰ বি আইয়ে ব্যক্তিগত ডিজিটেল মুদ্ৰাৰ ওপৰত দমন কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাইছে আৰু চলিত শীতকালীন অধিবেশনত ইয়াৰ সৈতে জড়িত এখন বিধেয়ক উত্থাপন হ’ব। এতিয়া বেছিভাগ মানুহৰে ইয়াৰ বিষয়ে জানিবলৈ ইচ্ছা আছে, গতিকে আমি আপোনালোকক জনাম যে যে ক্ৰিপ্টো মুদ্ৰা কি আৰু ই কেনেকৈ কাম কৰে।


ডিজিটেল মুদ্ৰা (Crypto Currency) কি?

ক্ৰিপ্টো মুদ্ৰা বা ডিজিটেল মুদ্ৰা আচলতে বিত্তীয় লেনদেনৰ এক মাধ্যম। ঠিক ভাৰতীয় টকা আৰু আমেৰিকান ডলাৰৰ দৰেই পাৰ্থক্যটো হ’ল ই ভাৰ্চুৱেল আৰু দেখা নাযায়, চুবও নোৱাৰে। সেইবাবেই ইয়াক ডিজিটেল মুদ্ৰা বুলিও কোৱা হয়। ইয়াৰ সমগ্ৰ ব্যৱসায় কেৱল অনলাইন মাধ্যমৰ জৰিয়তেহে কৰা হয়। যিকোনো দেশৰ মুদ্ৰাৰ লেনদেনৰ মাজত মধ্যস্থতাকাৰী থাকে, যেনে ভাৰতৰ কেন্দ্ৰীয় বেংক, কিন্তু ক্ৰিপ্টোৰ ব্যৱসায় কোনো মধ্যস্থতাকাৰী নাই আৰু ইয়াক অনলাইনত এটা নেটৱৰ্কৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হয়। এই কাৰণেই ইয়াক অনিয়ন্ত্ৰিত বজাৰ বুলি জনা যায়, যিয়ে কাৰোবাক নিমিষতে ধনী কৰি তোলে আৰু ক্ষন্তেকতে মাটিত পেলাই দিয়ে। কিন্তু এই উত্থান-পতনৰ মাজতো ইয়াৰ বিষয়ে জনপ্ৰিয়তা বাঢ়িছে।


আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ডিজিটেল মুদ্ৰা বিটকইন

Crypto Currency: ডিজিটেল মুদ্ৰা

বৰ্তমান বিশ্বৰ আটাইতকৈ মূল্যৱান আৰু জনপ্ৰিয় ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী হৈছে বিটকইন। ইয়াৰ পিছত যদি আমি দ্বিতীয়টো প্ৰিয় ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ কথা কওঁ, তেন্তে ইথিৰিয়ামৰ নামটো আহে। আনহাতে, শীৰ্ষ ১০ টা ডিজিটেল মুদ্ৰাৰ কথা ক’বলৈ গ’লে ইয়াৰ ভিতৰত আছে Polkadot, Tether, Litecoin, Dodgecoin আদি। প্ৰথম অৱস্থাত বিটকইনে ক্ৰিপ্টো বজাৰত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিছিল যদিও সময়ৰ লগে লগে এই বজাৰখন বৃদ্ধি পালে আৰু হাজাৰ হাজাৰ ডিজিটেল মুদ্ৰাৰ সৃষ্টি হ’ল। আজি ক্ৰিপ্টোৰ ব্যৱসায়ৰ পৰিসৰ বিশ্বৰ প্ৰায় বেছিভাগ দেশতে বিয়পি পৰিছে।


কম্পিউটাৰ ব্যৱস্থাৰ দ্বাৰা পৰিচালিত

Crypto Currency: ডিজিটেল মুদ্ৰা

সহজ ভাষাত ক’বলৈ গ’লে ক্ৰিপ্টো মুদ্ৰা হৈছে এক প্ৰকাৰৰ ডিজিটেল কেছ চিষ্টেম, যিটো এটা ব্যক্তিগত কম্পিউটাৰ শৃংখলৰ সৈতে সংযুক্ত আৰু কম্পিউটাৰ এলগৰিদমৰ ওপৰত নিৰ্মিত। এই ক্ষেত্ৰত কোনো দেশ বা চৰকাৰৰ নিয়ন্ত্ৰণ নাই। ইয়াৰ জনপ্ৰিয়তা এনেদৰে বাঢ়িছে যে বহু দেশে ইয়াক বৈধতা প্ৰদান কৰিছে।


ব্লকচেইনৰ জৰিয়তে ব্যৱহাৰ কৰা হয়

ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীৰ লেনদেনৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা ব্যৱস্থাটোক ব্লকচেইন বোলা হয়। এই ডিজিটেল মুদ্ৰাসমূহ এনক্ৰিপ্ট (কোড কৰা) কৰা হয়। ইয়াক কম্পিউটাৰ নেটৱৰ্কৰ জৰিয়তে নিয়ন্ত্ৰণ কৰা হয়। ইয়াত প্ৰতিটো লেনদেন ডিজিটেল স্বাক্ষৰৰ দ্বাৰা পৰীক্ষা কৰা হয়। ইয়াৰ ৰেকৰ্ড ক্ৰিপ্টগ্ৰাফীৰ সহায়ত নিয়ন্ত্ৰণ কৰা হয়। এই সকলো কাম কম্পিউটাৰ নেটৱৰ্কৰ জৰিয়তে কৰা হয়। যেতিয়া যিকোনো লেনদেন ক্ৰিপ্টো মুদ্ৰাত হয়, তেতিয়া ইয়াৰ তথ্য ব্লকচেইনত ৰেকৰ্ড কৰা হয়, অৰ্থাৎ ইয়াক এটা ব্লকত ৰখা হয়।


এইদৰে ক্ৰিপ্টো মুদ্ৰা কিনা হয়

ক্ৰিপ্টো মুদ্ৰা ক্ৰয় কৰাৰ দুটা উপায় আছে যদিও আজি আটাইতকৈ সহজ আৰু জনপ্ৰিয় উপায়টো হ’ল ক্ৰিপ্টো এক্সচেঞ্জৰ জৰিয়তে ক্ৰয় কৰা। সমগ্ৰ বিশ্বতে শ শ ক্ৰিপ্টো মুদ্ৰা বিনিময় প্ৰতিষ্ঠান চলি আছে। যদি আমি ভাৰতৰ কথা কওঁ তেন্তে ইয়াত WazirX, Zebpay, CoinSwitch Kuber, Coin DCX Go আদি বহুতো এক্সচেঞ্জ চলি আছে। ইয়াৰ উপৰিও কইনবেছ আৰু বাইনেন্সৰ দৰে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় প্লেটফৰ্ম আছে, য’ত বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা ডিজিটেল মুদ্ৰা ক্ৰয় কৰিব পাৰি, য’ত বিটকইন, ইথিৰিয়াম, টেদাৰ আৰু ডজকইন আদিও আছে।

Crypto Currency: ডিজিটেল মুদ্ৰা

ক্ৰিপ্টো মুদ্ৰা বিনিময় ২৪ ঘণ্টাই খোলা থাকে

দেশত বিটকইন আৰু অন্যান্য ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী ক্ৰয়-বিক্ৰয় কৰাটো যথেষ্ট সহজ। আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল এই সকলোবোৰ ক্ৰিপ্টো এক্সচেঞ্জ বজাৰ কৰাৰ বাবে ২৪ ঘণ্টাই খোলা থাকে। ইয়াৰ জৰিয়তে ক্ৰিপ্টো মুদ্ৰা ক্ৰয়-বিক্ৰয়ৰ প্ৰক্ৰিয়াটোও অতি সহজ। ক্ৰিপ্টো ট্ৰেডিং আৰু টকাত বিনিয়োগৰ বাবে আপুনি এটা এক্সচেঞ্জত পঞ্জীয়ন কৰিব লাগিব। ইয়াৰ বাবে এক্সচেঞ্জৰ চাইটত চাইন আপ কৰাৰ পিছত আপোনাৰ কেৱাইচি প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত ই-ৱালেটলৈ ধন স্থানান্তৰ কৰা হয় আৰু তাৰ পিছত এই ডিজিটেল মুদ্ৰাসমূহ ক্ৰয় কৰিব পাৰি।


ক্ৰিপ্টো মুদ্ৰা বিল প্ৰৱৰ্তনৰ প্ৰস্তুতি

তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে ভাৰততো ক্ৰিপ্টোত বিনিয়োগ কৰা লোকৰ সংখ্যা ক্ৰমাগতভাৱে বৃদ্ধি পাইছে। এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি ভাৰতত প্ৰায় ১৫ মিলিয়ন (১.৫ কোটি) সক্ৰিয় ব্যৱহাৰকাৰী আছে যিসকল ভাৰতত চলি থকা কিছুমান ক্ৰিপ্টো এক্সচেঞ্জত পঞ্জীয়নভুক্ত। এই কাৰণেই এই অনিয়ন্ত্ৰিত বজাৰত ভাৰতীয় বিনিয়োগকাৰীৰ সুৰক্ষাৰ কথা মনত ৰাখি ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংক আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ দুয়োটাই কঠোৰ হৈ পৰিছে। ব্যক্তিগত ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী ৰোধৰ বাবে চলি থকা সংসদৰ শীতকালীন অধিবেশনতো এখন বিধেয়ক উত্থাপন কৰা হ’ব। ইয়াৰ লগতে আৰ বি আইয়েও চৰকাৰক ডিজিটেল মুদ্ৰা সন্দৰ্ভত এটা প্ৰস্তাৱ দিছে।

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad


  विद्यां ददाति विनयं विनयाद् याति पात्रताम्। पात्रत्वात् धनमाप्नोति धनात् धर्मं ततः सुखम्।।  

Below Post Ad

Ads Section