Type Here to Get Search Results !

শিক্ষক দিৱসৰ ওপৰত ৰচনা | Assamese Essay on Teachers’ Day

শিক্ষক দিৱসৰ ওপৰত ৰচনা | Assamese Essay on Teachers’ Day

শিক্ষক দিৱসৰ ওপৰত ৰচনা | Assamese Essay on Teachers’ Day.
শিক্ষক দিৱসৰ ওপৰত ৰচনা | Assamese Essay on Teachers’ Day.


প্ৰস্তাৱনা

আমাৰ দেশত যুগ যুগ ধৰি চলি আহিছে গুৰু-শিষ্য পৰম্পৰা। গুৰু-শিষ্য পৰম্পৰাৰ অধীনত গুৰুৱে নিজৰ শিষ্যক শিক্ষা দিয়ে। পিছলৈ গুৰু ৰূপত একেজন শিষ্যই আনক শিক্ষা দিয়ে। এই পৰম্পৰা যুগ যুগ ধৰি চলি আহিছে। এতিয়া আমি গুৰু শব্দৰ অৰ্থ জানিম।

গুৰু শব্দৰ অৰ্থ: ‘গু’ শব্দৰ অৰ্থ অন্ধকাৰ (অজ্ঞানতা) আৰু ‘ৰু’ শব্দৰ অৰ্থ পোহৰ জ্ঞান, এইদৰে অজ্ঞানতা নাশ কৰা ব্ৰহ্মই গুৰু। আৰু আমাৰ জীৱনত গুৰুৰ যে বহুত গুৰুত্ব আছে সেয়া সকলোৱে জানে।

আমাৰ জীৱনত গুৰুৰ মহত্ব

সন্ত শ্ৰী তুলসীদাস জীয়ে ৰামচৰিতমানসত গুৰুৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে লিখিছে।

” गुरु बिन भवनिधि तरही न कोई;
जो बिरंचि संकर सम होई “

অৰ্থাৎ কোনোবাই ব্ৰহ্মা, বিষ্ণু, মহেশৰ দৰে হ’লেও গুৰু অবিহনে সাগৰ পাৰ হ’ব নোৱাৰে, পৃথিৱী সৃষ্টি হোৱাৰ সময়ৰ পৰাই গুৰুৰ গুৰুত্ব এই পৃথিৱীতেই আছে। বেদ, পুৰাণ, উপনিষদ, ৰামায়ণ, গীতা, গুৰু গ্ৰন্থ আদিত মহান ঋষিসকলে গুৰুৰ মহিমাক মহিমামণ্ডিত কৰিছে।

গুৰু শব্দটো সংস্কৃত ভাষাৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছে। মুঠতে এজন শিক্ষক হৈছে ঈশ্বৰৰ পৰা পোৱা উপহাৰ। যিয়ে শিশুসকলক সদায় কোনো ধৰণৰ স্বাৰ্থপৰতা আৰু বৈষম্যহীন আচৰণ নকৰাকৈ সঠিক, ভুল আৰু ভাল বেয়াৰ প্ৰতি সচেতন কৰি তোলে। সমাজত শিক্ষকৰ ভূমিকা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ এই শিশুসকলৰ পৰাই সমাজখন গঢ় লৈ উঠে। আৰু তেওঁলোকক সমাজত এজন ভাল মানুহ কৰি তোলাৰ দায়িত্ব শিক্ষকে লয়।মাক-দেউতাকৰ পিছত ল'ৰা-ছোৱালীক সঠিক ৰূপত ঢাকিবলৈ ভেটি স্থাপন কৰে শিক্ষকে।

শিক্ষক দিৱস

দেশৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি সৰ্বেপল্লী ৰাধাকৃষ্ণনৰ জন্মদিন উপলক্ষে ১৯৬২ চনৰ ৫ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা শিক্ষক দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। আজিৰ দিনটোতে সকলো বিদ্যালয়ৰ শিক্ষানুষ্ঠানৰ শিশু আৰু যুৱক-যুৱতীসকলে শিক্ষক দিৱস উৎসৱ হিচাপে পালন কৰে। আজিৰ দিনটোতে শিশুৱে শিক্ষকৰ ৰূপ লৈ শিক্ষকৰ ভূমিকা পালন কৰে।

এজন শিক্ষকৰ মনটো দেশৰ ভিতৰতে শ্ৰেষ্ঠ 'এবাৰ সৰ্বেপল্লী ৰাধাকৃষ্ণৰ একাংশ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু বন্ধু-বান্ধৱীয়ে তেওঁৰ জন্মদিন উদযাপনৰ ইচ্ছা প্ৰকাশ কৰিছিল প্ৰত্যুত্তৰত ডাঃ ৰাধাকৃষ্ণনে কৈছিল যে মোৰ জন্মদিনটো পৃথকে পৃথকে বনোৱাৰ পৰিৱৰ্তে শিক্ষক দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰিলে মই অতি গৌৰৱান্বিত হ'ম।' তেতিয়াৰ পৰা ৫ ছেপ্টেম্বৰ দিনটো সমগ্ৰ ভাৰততে শিক্ষক দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। আজিৰ দিনটোত আমি সকলোৱে এই মহান শিক্ষাবিদ গৰাকীক স্মৰণ কৰি সকলো শিক্ষকলৈ শ্ৰদ্ধাৰে ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰিছো, যিয়ে আমাক সদায় আমাৰ ভাল বেয়া কামৰ বুজাবুজি দিয়ে, তেনে এজন শিক্ষকক আমি প্ৰণাম জনাইছো।



শিক্ষক দিৱসৰ তাৎপৰ্য্য:

(১) শিক্ষক দিৱসে বিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ মাজত শিক্ষকৰ প্ৰতি এক সন্মানজনক অনুভূতিৰ সৃষ্টি কৰে কাৰণ ছাত্ৰজনৰ চৰিত্ৰ গঢ়ি তোলাত আৰু তেওঁক আদৰ্শ নাগৰিকৰ ৰূপত ৰখাত শিক্ষকে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

(২) শিক্ষকে নিজৰ সন্তানৰ দৰে অতি যত্ন, মৰম আৰু গুৰুত্বসহকাৰে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক শিক্ষা প্ৰদান কৰে, যাৰ ফলত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ মাজত এক অন্তৰ্গতত্বৰ ভাৱ জগাই তোলে।

(৩) সন্তান সমাজৰ ভবিষ্যত। আৰু শিক্ষকসকলে তেওঁলোকক উন্নতি কৰাত সহায় কৰে। শিক্ষক অবিহনে কোনো ছাত্ৰই একাউণ্টেণ্ট, ডাক্তৰ, পাইলট, অভিযন্তা, উকীল হ’ব নোৱাৰে, বা কোনো ক্ষেত্ৰতে শিক্ষকজনেই ছাত্ৰজনৰ ভৱিষ্যত নিৰ্মাতা।

(৪) সকলো শিশুৰ পিতৃ-মাতৃয়ে শিশুৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাত সহায় কৰে। কিন্তু শিক্ষকে তেওঁলোকৰ আত্মবিশ্বাস বৃদ্ধি কৰি তেওঁলোকৰ ভৱিষ্যত উন্নত কৰাৰ বাবে কাম কৰে, গুৰুজন অবিহনে কোনো জ্ঞান নাই, এয়া কেৱল প্ৰবাদ নহয় সত্যও।


ক'ত পালন কৰা হয় শিক্ষক দিৱস?

সকলো দেশতে শিক্ষক দিৱসৰ দিনটো বেলেগ বেলেগ। বিশ্বৰ ২১ খন দেশত শিক্ষক দিৱস ধুমধামেৰে উদযাপন কৰা হৈছে, তাৰে কিছু সংখ্যক এনেধৰণৰ। বাংলাদেশ, অষ্ট্ৰেলিয়া, চীন, জাৰ্মানী, গ্ৰীচ, মালয়েছিয়া, পাকিস্তান, শ্ৰীলংকা, ব্ৰিটেইন, আমেৰিকা, ইৰাণৰ দৰে শিক্ষক দিৱস উদযাপনৰ বাবে নিজ নিজ দিন নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে। কিন্তু ৫ অক্টোবৰ ‘বিশ্ব শিক্ষক দিৱস’ হিচাপে পালন কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও ২৮ ফেব্ৰুৱাৰীত বিশ্বৰ ১১খন দেশত শিক্ষক দিৱস পালন কৰা হয়। এইদৰে আমি ক’ব পাৰোঁ যে শিক্ষকে দেশ, জাতি-ধৰ্ম নিৰ্বিশেষে কাকো শিক্ষা দিওঁতে কোনো ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ প্ৰতি বৈষম্য নকৰে, অৰ্থাৎ গুৰুজন যিকোনো ৰূপত থাকে, গুৰুজন সদায় থাকে। যিকোনো দেশৰ হওক।

উপসংহাৰ

এইদৰে আমাৰ দেশৰ বাহিৰেও সমগ্ৰ বিশ্বতে শিক্ষক দিৱসৰ গুৰুত্ব আছে। আৰু এই পৰম্পৰা হাজাৰ বছৰ ধৰি চলি আহিছে, গুৰুশিষ্যৰ ৰূপত আৰু আপুনিও হয়তো ফুলি উঠিব আৰু বৃদ্ধি পাই থাকিব। আৰু প্ৰতিজন ছাত্ৰই এইদৰেই নিজৰ শিক্ষকক সন্মান দি থাকিল

” गुरुब्रह्ममा गुरुविष्णुः
गुरु देवो महेश्वरः
गुरु साक्षात परम ब्रम्ह
तस्मै श्री गुरवे नमः “

প্ৰতিজন ছাত্ৰৰ বাবে গুৰুজন তেওঁৰ বাবে ব্ৰহ্মা, বিষ্ণু, মহেশৰ দৰে আছিল আৰু তেওঁ সদায় এনে গুৰুৰ ওচৰত প্ৰণাম কৰিছিল। মুঠতে শিক্ষক হ’ল ভগৱানে দিয়া উপহাৰ, যিয়ে কোনো ধৰণৰ স্বাৰ্থপৰতা আৰু বৈষম্য নোহোৱাকৈ শিশুসকলক সদায় সঠিক, ভুল আৰু ভাল বেয়া আচৰণৰ প্ৰতি সচেতন কৰি তোলে, সমাজত শিক্ষকৰ ভূমিকা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।
Tags

Post a Comment

4 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad


  विद्यां ददाति विनयं विनयाद् याति पात्रताम्। पात्रत्वात् धनमाप्नोति धनात् धर्मं ततः सुखम्।।  

Below Post Ad

Ads Section