Type Here to Get Search Results !

Amazing facts – কণীৰ ভিতৰত বায়ু নোহোৱাকৈ পোৱালী এটাই কেনেকৈ উশাহ লয়?

Amazing facts in Assamese


কণীৰ ভিতৰত বায়ু নোহোৱাকৈ পোৱালি এটাই কেনেকৈ উশাহ লয়? - এই বিষয়ে কেতিয়াবা ভাবিছেনে? কণীৰ খোলাটো চাৰিওফালৰ পৰা ঢাকি ৰখাৰ পিছতো কুকুৰাৰ পোৱালিটোৱে কণীটোৰ ভিতৰত কেনেকৈ জীয়াই থাকিবলৈ সক্ষম হয়?


চৰাইৰ কণীটোৰ এটা কঠিন খোলা থাকে, আৰু খোলাটোৰ ভিতৰত দুটা আৱৰণ থাকে। ইয়াৰ মাজতে বায়ুকোষ তৈয়াৰ কৰি অক্সিজেন সোমাবলৈ দিয়া হয়, যিটো অক্সিজেনেৰে ভৰি থাকে।

Image source https://www.scielo.br/j/rbca/a/ZBg3hyp6Swr9HgR9XSQSQsN/?lang=en


আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে কুকুৰা বা যিকোনো চৰাইৰ কণীত এনে বায়ুৰ ফুটা বা বায়ুকোষৰ সংখ্যা ৭০০০ তকৈ অধিক যাৰ ফলত অক্সিজেন সোমাব পাৰে। মেগনিফাইং গ্লাছেৰে যিকোনো কণীলৈ চালে দেখিব যে কণীটোত বহুতো সৰু সৰু ফুটা আছে। কণীত উপস্থিত থকা এই সৰু সৰু ফুটাবোৰক Pores বুলিও কোৱা হয়।


খোলাটোৰ সৰু সৰু ফুটাবোৰে কাৰ্বন ডাই অক্সাইড ওলাই আহি শুদ্ধ বতাহ সোমাই যাব পাৰে। এই কাৰণেই যিকোনো পোৱালি কুকুৰাৰ ভিতৰত বা যিকোনো কণীৰ ভিতৰত জীয়াই থাকিব পাৰে।


যিকোনো কণীৰ ভিতৰত মুঠ ১১ বিধ ভিটামিন আৰু মিনাৰেল থাকে। কণীত সৰ্বাধিক পৰিমাণৰ প্ৰটিন থাকে, সকলো খাদ্য সামগ্ৰীক অৱহেলা কৰা হয়। লগতে ৪ কেজিৰ সমতুল্য ওমেগা ৩ ফেটি এচিড আছে। ভাৰত বিশ্বৰ তৃতীয় বৃহত্তম কণী উৎপাদক দেশ।

Tags

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad


  विद्यां ददाति विनयं विनयाद् याति पात्रताम्। पात्रत्वात् धनमाप्नोति धनात् धर्मं ततः सुखम्।।  

Below Post Ad

Ads Section