Type Here to Get Search Results !

NEET কি? | NEET ৰ বাবে কেনেকৈ প্ৰস্তুতি চলাব | NEET পৰীক্ষাৰ বাবে অৰ্হতা

NEET কি জানেনে? যদি আপুনি কেৱল NEET নামটো শুনিছে, আৰু NEET অৰ্থ কি নাজানে? গতিকে আজি আমি এই লেখাটোত জানিব পাৰিম, NEET কি? আৰু ইয়াৰ লগত জড়িত সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য।

NEET কি? | What Is Neet in Assamese
NEET কি? | What Is Neet in Assamese

ইঞ্জিনিয়াৰিং কৰিবলগীয়া মানুহে, বিটেক কৰে, এয়াৰ হোষ্টেছ হ’বলগীয়া ছাত্ৰ-ছাত্ৰী, এয়াৰলাইন কোৰ্চ কৰে। কিন্তু যদি আপুনি চিকিৎসক হ’ব বিচাৰে তেন্তে NEET সম্পৰ্কে সম্পূৰ্ণ জ্ঞান থকাটো আপোনাৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়। কাৰণ ডাক্তৰ হ’বলৈ নীত এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰীক্ষা, যিটো উত্তীৰ্ণ হ’বলৈ বাধ্যতামূলক।

আজিৰ সময়ত মেডিকেল ক্ষেত্ৰত বহুতো পাঠ্যক্ৰম আছে, এই আটাইকেইটা পাঠ্যক্ৰমতে এনে বহুতো মেডিকেল পাঠ্যক্ৰম আছে, য'ত NEET পৰীক্ষা বাধ্যতামূলক। NEET Exam এটা অতি জনপ্ৰিয় পৰীক্ষা, NEET পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ'লে ডাক্তৰ হ'বলৈ চৰকাৰী মেডিকেল কলেজ পাব। য’ত আপুনি MBBS, বা BDS পঢ়িব পাৰে। অৱশ্যে এনে বহু ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আছে, যিসকলে NEET পৰীক্ষাত নিজেই প্ৰথমবাৰৰ বাবে উত্তীৰ্ণ হয়, আৰু কিছুমান ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে কিছু সময় লয়।

কাৰণ NEET পৰীক্ষাৰ আৰ্হিটো বৰ কঠিন। ইয়াৰ বাবে আপুনি বহুত কষ্ট কৰি সঠিক দিশত অধ্যয়ন কৰিব লাগিব। তেতিয়াহে NEET পৰীক্ষাত ক্লিয়াৰ কৰিব পাৰিব। সম্পূৰ্ণ কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু নিষ্ঠাৰে আপুনি NEET পৰীক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰি সফল হয়, তাৰ পিছত ডাক্তৰ হ'বলৈ এখন ভাল চৰকাৰী মেডিকেল কলেজ পাব। গতিকে এতিয়া জনো আহক, NEET কি -


NEET কি? | What Is Neet in Assamese

NEET হৈছে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষা, যিটো NTA (National Testing Agency) ৰ জৰিয়তে অনুষ্ঠিত কৰা হয়। এই পৰীক্ষাৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক চিকিৎসা পাঠ্যক্ৰমত নামভৰ্তি কৰা। যদি আপুনি MBBS (Bachlor of Medicine, Bachlor of Surgery), BDS (Bachlor of Dental) আদিত নামভৰ্তি কৰিব বিচাৰে তেন্তে NEET পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱাটো আপোনাৰ বাবে বাধ্যতামূলক।

ভাৰতৰ সকলো Ayush MBBS আৰু MDS ত নামভৰ্তি NEET পৰীক্ষাৰ ভিত্তিত কৰা হয়। যদি আমি NEET পৰীক্ষাৰ প্ৰৱৰ্তনৰ কথা কওঁ, তেন্তে ২০১৬ চনত ইয়াক AIPMT (All India Pre Medical Test) নামেৰে জনাজাত হৈছিল। কিন্তু সম্প্ৰতি ইয়াক এআইপিএমটিৰ পৰা নীটলৈ সলনি কৰা হৈছে। দ্বাদশ শ্ৰেণী উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছত NEET পৰীক্ষা দিব পাৰিব। যদি আপুনি মেডিকেল লাইনত নিজৰ কেৰিয়াৰ গঢ়িব বিচাৰে তেন্তে

গতিকে ইয়াৰ বাবে NEET পৰীক্ষা দিহে MBBS BDS, MS courses কৰিবলৈ এটা ভাল কলেজত এডমিচন পাব। মেডিকেলৰ বাবে যোগ্য এনে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক বাছনি কৰাটোৱেই হৈছে NEET পৰীক্ষাৰ মূল উদ্দেশ্য। মেডিকেল পাঠ্যক্ৰম গ্ৰহণৰ বাবে বৃহৎ পৰিসৰৰ প্ৰৱঞ্চনা (Fraud) ৰোধ কৰাৰ বাবে NEET পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত কৰা হয়।

NEET ৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপ কি?

NEET ৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপ: National Eligibility cum Entrance Test। অসমীয়াত NEET ৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপ হৈছে ৰাষ্ট্ৰীয় যোগ্যতা আৰু প্ৰৱেশ পৰীক্ষা।

NEET পাঠ্যক্ৰম কিমান দীঘল?

বৰ্তমান দশম আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীত অধ্যয়ন কৰি থকা বহু ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ এটা প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছে যে NEET ৰ পাঠ্যক্ৰম কিমান দীঘল। আপোনালোকক কওঁ যে NEET এটা পাঠ্যক্ৰম নহয়, কিন্তু ই এটা পৰীক্ষাহে। এই পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছত আপুনি মেডিকেল ফিল্ডত সোমাব পাৰিব। গতিকে আশাকৰোঁ আপোনালোকে নিশ্চয় জানিবলৈ পাইছে যে NEET এটা পাঠ্যক্ৰম নহয় বৰঞ্চ এটা ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষাহে।

NEET পৰীক্ষা কিমানবাৰ অনুষ্ঠিত হয়?

NEET পৰীক্ষা বছৰত এবাৰহে অনুষ্ঠিত হয়, যেতিয়া আপুনি এই পৰীক্ষাত ক্লিয়াৰ কৰে তেতিয়া আপুনি চৰকাৰী বা ব্যক্তিগত চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত নামভৰ্তি পায়। যিসকল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে কম নম্বৰেৰে NEET পৰীক্ষাত ক্লিয়াৰ কৰিব নোৱাৰিলে তেওঁলোকে পুনৰ ফৰ্ম পূৰণ কৰি পুনৰ NEET পৰীক্ষাত উপস্থিত হ’ব পাৰিব।

NEET পৰীক্ষাৰ বাবে অৰ্হতা

NEET পৰীক্ষাৰ বাবে কি কি অৰ্হতা প্ৰয়োজন? গতিকে আপোনালোকক কওঁ যে NEET পৰীক্ষা দিবলৈ হ'লে দশম আৰু দ্বাদশত কমেও ৫০% নম্বৰ লৈ উত্তীৰ্ণ হোৱাটো বাধ্যতামূলক, তেতিয়াহে এই পৰীক্ষাত উপস্থিত হ'ব পাৰিব। NEET ত উপস্থিত থাকিবলৈ আপোনাৰ দ্বাদশ শ্ৰেণীত Physics, Chemistry, Biology আৰু ইংৰাজী বিষয় থাকিব লাগিব।

NEET ৰ বয়সৰ সীমা কিমান?

NEET ৰ কোনো উচ্চ বয়সৰ সীমা নাই। দ্বাদশ শ্ৰেণী উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছত NEET পৰীক্ষা দিব পাৰিব।

NEET ৰ উপকাৰীতা

NEET কি? এই কথা আপুনি ইতিমধ্যে জানিছে। গতিকে এতিয়া জানো, NEET কৰিলে কি কি লাভ হয় –
  • NEET ৰ সুবিধাটো হ’ল যদি আপুনি মেডিকেল কোৰ্চ এটা ল’ব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি মাত্ৰ NEET পৰীক্ষাটো ক্লিয়াৰ কৰিব লাগিব।
  • আগতে মেডিকেল কলেজত নামভৰ্তি ল’বলৈ হ’লে বিভিন্ন পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ’ব লাগিছিল।
  • যদি এতিয়া ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে মেডিকেল কোৰ্চত গ্ৰেজুৱেচন কৰিব বিচাৰে, তেন্তে তাৰ বাবে তেওঁলোকে কেৱল NEET পৰীক্ষা দিব লাগিব।
  • আগতে বহু ধৰণৰ পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলোৱা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে এতিয়া কেৱল NEET পৰীক্ষাত ক্লিয়াৰ কৰাৰ পিছতেই মেডিকেল কলেজত এডমিছন ল’ব পাৰিব।

NEET ৰ বাবে কেনেকৈ প্ৰস্তুতি চলাব?

যিসকল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে NEET কৰিব বিচাৰে, আৰু তেওঁলোকৰ দ্বাদশ শ্ৰেণীত এটা প্ৰশ্ন আছে, দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পিছত NEET ৰ বাবে কেনেকৈ প্ৰস্তুতি চলাব বা প্ৰস্তুতি চলাব। অৱশ্যে ভালকৈ পঢ়া-শুনা কৰি সকলো প্ৰশ্ন সহজে বুজিব পাৰিলে ঘৰতে NEET ৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাব পাৰিব। ইয়াৰ উপৰিও ইচ্ছা কৰিলে NEET ক্লাছ অনলাইন বা অফলাইনতো লব পাৰে। গতিকে NEET ৰ বাবে কেনেকৈ প্ৰস্তুতি চলাব পাৰি তাৰ কিছু উপায় কওঁ, যদি আপুনি সেইবোৰ অনুসৰণ কৰে, তেতিয়া আপুনি পৰীক্ষাত বহুত সহায় পাব –

  • NEET ৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাবলৈ আপোনালোকৰ বাবে নিজৰ ভিত্তি শক্তিশালী কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ বাবে আপুনি একাদশ - দ্বাদশ শ্ৰেণী ভালদৰে পঢ়িব লাগিব। যদি আপুনি আৰম্ভণিতে ভালদৰে পঢ়া-শুনা কৰে, তেন্তে আপোনাৰ প্ৰস্তুতিৰ বেছিভাগেই দ্বাদশ শ্ৰেণীত নিজেই হ’ব। কাৰণ NEET ত প্ৰায়বোৰ প্ৰশ্ন NCERT ৰ পৰাই লোৱা হৈছে।
  • যেতিয়া আপুনি দ্বাদশ শ্ৰেণী পাছ কৰে, তাৰ পিছত আপুনি আন কোনোবা কিতাপৰ সহায়ও ল’ব পাৰে, যাতে আপুনি সকলো বিষয় অতি ভালদৰে বুজিব পাৰে।
  • NEET পৰীক্ষাটো ক্ৰেক কৰিবলৈ আপুনি আপোনাৰ Physics, Chemistry আৰু Biology বিষয়বোৰ ভালদৰে পঢ়িব লাগিব।
  • NEET পৰীক্ষাৰ বাবে জীৱবিজ্ঞানৰ ভাল জ্ঞান থকাটো প্ৰয়োজন। কাৰণ জীৱবিজ্ঞানৰ প্ৰশ্নবোৰ পদাৰ্থ বিজ্ঞান, ৰসায়ন বিজ্ঞানতকৈ অলপ সহজ।
  • পৰীক্ষাৰ আগতে মক টেষ্ট নিশ্চিতভাৱে কৰক, ইয়াৰ বাবে আপুনি আপোনাৰ যিকোনো বন্ধুৰ সহায় ল’ব পাৰে।
  • NEET পৰীক্ষাৰ প্ৰস্তুতিৰ সময়ত আপোনাৰ খাদ্য-পানীয়ৰ প্ৰতি বিশেষ গুৰুত্ব দিয়ক, যদি আপুনি ভাল খাদ্য-পানীয় খায়, তেন্তে ই আপোনাৰ পঢ়াৰ শক্তিক শক্তিশালী কৰে।

BSC নাৰ্চিংৰ বাবে NEET প্ৰয়োজনীয় নেকি?

B.Sc Nursing ৰ বাবে NEET ৰ প্ৰয়োজন নাই, যদিও কিছুমান কলেজে NEET ৰ ভিত্তিত এডমিচন দিয়ে, কিন্তু এনে বহু কলেজ আছে, যিবোৰে NEET পৰীক্ষা অবিহনে এডমিচন দিয়ে।


NEET সম্পৰ্কে FAQs –


কোচিং নকৰাকৈ ঘৰতে NEET ৰ বাবে কেনেকৈ প্ৰস্তুতি চলাব পাৰি?

যদি আপুনি ঘৰৰ পৰাই NEET ৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাব বিচাৰে তেন্তে ইয়াৰ বাবে আপুনি প্ৰথমে সকলো পুৰণি প্ৰশ্নকাকত সমাধান কৰিব লাগে। ইয়াৰ দ্বাৰা NEET পৰীক্ষাৰ আৰ্হিৰ বিষয়ে ভাল ধাৰণা পোৱা যাব। ইয়াৰ বাহিৰেও আপুনি NCERT আৰু আন কিছুমান কিতাপৰ সহায় ল’ব পাৰে।

NEET ত কিমান নম্বৰ পালে চৰকাৰী মহাবিদ্যালয় পোৱা যাব?

যদি আপুনি NEET পৰীক্ষা ক্লিয়াৰ কৰি চৰকাৰী মেডিকেল কলেজত এডমিছন লব বিচাৰে তেন্তে অসংৰক্ষিত বা সাধাৰণ শাখাত নূন্যতম ৫২০ৰ পৰা ৬১০ নম্বৰ লাভ কৰিব লাগিব।

NEET ত কিমান বিষয় আছে?

NEET পৰীক্ষাত উপস্থিত হোৱা প্ৰশ্নবোৰ Botany and Zoology in Physics, Chemistry and Biology ৰ পৰা সোধা হয়।

NEET পেপাৰ হিন্দীত নেকি?

ইয়াৰ পূৰ্বে হিন্দী আৰু ইংৰাজী ভাষাত অনুষ্ঠিত হৈছিল NEET পৰীক্ষা। কিন্তু এতিয়া এই পৰীক্ষা ৯টা ভাষাত অনুষ্ঠিত হয়। প্ৰ-পত্ৰ পূৰণ কৰাৰ সময়ত যি ভাষা বাছি লয়, সেই ভাষাৰ প্ৰশ্ন কাকত আপুনি পাব।
Tags

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad


  विद्यां ददाति विनयं विनयाद् याति पात्रताम्। पात्रत्वात् धनमाप्नोति धनात् धर्मं ततः सुखम्।।  

Below Post Ad

Ads Section