Type Here to Get Search Results !

কম্পিউটাৰৰ পৰিচয় আৰু বিকাশ (Introduction and Development of Computers)

বৰ্তমান সময় হৈছে ইণ্টাৰনেটৰ যুগ য'ত কম্পিউটাৰৰ জ্ঞান থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়, আজি সকলো কাম কম্পিউটাৰৰ দ্বাৰা কৰা হৈছে, সেয়া অনলাইন ক্লাছ হওক, অনলাইন মাৰ্কেটিং হওক বা অনলাইন মানি ট্ৰেন্সফাৰ হওক, আজি সকলো কাম কম্পিউটাৰৰ জৰিয়তে হৈ আছে , গতিকে এই খণ্ডটোত আজিৰ পোষ্টটোত আমি জানিব পাৰিম কম্পিউটাৰ কি? কম্পিউটাৰৰ সম্পূৰ্ণ নাম? অসমীয়াত কম্পিউটাৰক কি বোলা হয়? বহু প্ৰশ্নৰ উত্তৰ আমি আজিৰ পোষ্টটোত জানিম? (Introduction and Development of Computers in Assamese)

কম্পিউটাৰৰ পৰিচয় আৰু বিকাশ

কম্পিউটাৰ শব্দটোৰ উৎপত্তি ক’ৰ পৰা হ’ল?

কম্পিউটাৰ শব্দটোৰ উৎপত্তি লেটিন ভাষাৰ compute (কম্পিউট) ৰ পৰা হৈছে, যাৰ অৰ্থ হৈছে গণনা কৰা, গতিকে আমি ক’ব পাৰো যে কম্পিউটাৰ হৈছে গণনা কৰিবলৈ এটা যন্ত্ৰ, সেয়েহে কম্পিউটাৰক অসমীয়াত সংগনক (পৰিকলন যন্ত্ৰ) বুলি কোৱা হয়, আৰু কম্পিউটাৰৰ পিতৃ চাৰ্লছ বেবেজ।


কম্পিউটাৰত কিহেৰে গঠিত?

কম্পিউটাৰ হাৰ্ডৱেৰ আৰু চফ্টৱেৰেৰে গঠিত।


Full Form of Computer (কম্পিউটাৰৰ সম্পূৰ্ণ নাম)

C - Common

O – Operating

M - Machine

P- Particularly

U- Used for

T - Technical

E - Educational

R - Research


Generation of Computer (কম্পিউটাৰৰ প্ৰজন্ম)


প্ৰথম প্ৰজন্ম

১/ ১৯৪০ চনৰ পৰা ১৯৫৬ চনলৈকে সময়ছোৱা, কম্পিউটাৰৰ প্ৰথম প্ৰজন্ম হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

২) ভেকুৱাম টিউব ব্যৱহাৰ কৰি প্ৰথম প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰ প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল।

৩/ প্ৰথম প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰবোৰে বাইনাৰী-ক’ড কৰা ধাৰণাটোৰ ওপৰত কাম কৰিছিল (০-১ ৰ ভাষা)। উদাহৰণ: ENIAC, EDVAC আদি।


দ্বিতীয় প্ৰজন্ম

১) ১৯৫৬ চনৰ পৰা ১৯৬৩ চনলৈ দ্বিতীয় প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰ হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

২) ট্ৰেঞ্জিষ্টৰ প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি দ্বিতীয় প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰ প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল।

৩) প্ৰথম প্ৰজন্মৰ তুলনাত দ্বিতীয় প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰৰ আকাৰ সৰু আছিল।


তৃতীয় প্ৰজন্মৰ

১) ১৯৬৩ চনৰ পৰা ১৯৭১ চনলৈ কম্পিউটাৰৰ তৃতীয় প্ৰজন্ম হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

২) তৃতীয় প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰটো Integrated Circuit (IC) প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।

৩) দ্বিতীয় প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰৰ তুলনাত তৃতীয় প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰৰ আকাৰ সৰু আছিল।

৪) তৃতীয় প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰে কম শক্তি খৰচ কৰিছিল আৰু লগতে কম তাপ উৎপন্ন কৰিছিল।

৫/ তৃতীয় প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰৰ ৰক্ষণাবেক্ষণৰ খৰচো কম আছিল।

৬) তৃতীয় প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰৰ কম্পিউটাৰ ব্যৱস্থাটো ব্যৱসায়িক ব্যৱহাৰৰ বাবে সহজ আছিল।


চতুৰ্থ প্ৰজন্মৰ

১) ১৯৭২ চনৰ পৰা ২০১০ চনলৈ চতুৰ্থ প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰ হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

২) মাইক্ৰ’প্ৰচেছৰ প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি চতুৰ্থ প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।

৩/ চতুৰ্থ প্ৰজন্মত আহি কম্পিউটাৰটো আকাৰত অতি সৰু হৈ পৰিল।

৪/ সাধাৰণ ৰাইজৰ বাবেও উপলব্ধ হ’ল।


পঞ্চম প্ৰজন্ম

১/ ২০১০ চনৰ পৰা বৰ্তমানলৈকে আৰু তাৰ পাছৰ সময়ছোৱা, ব্যাপকভাৱে পঞ্চম প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰৰ সময় হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

২) সেই সময়লৈকে কম্পিউটাৰ প্ৰজন্মক কেৱল হাৰ্ডৱেৰৰ ভিত্তিত শ্ৰেণীভুক্ত কৰা হৈছিল যদিও পঞ্চম প্ৰজন্মৰ প্ৰযুক্তিত চফট্ ৱেৰও অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল।

৩) পঞ্চম প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰৰ ক্ষমতা অধিক আছিল আৰু স্মৃতিশক্তিৰ ক্ষমতা বেছি আছিল।

৪) এই প্ৰজন্মৰ কম্পিউটাৰৰ সৈতে কাম কৰাটো দ্ৰুত আছিল আৰু একেলগে একাধিক কাম কৰিব পৰা গৈছিল।

৫) জনপ্ৰিয় পঞ্চম প্ৰজন্মৰ কিছুমান জনপ্ৰিয় উন্নত প্ৰযুক্তিৰ ভিতৰত আছে কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা, কোৱাণ্টাম গণনা, নেনো প্ৰযুক্তি, সমান্তৰাল প্ৰক্ৰিয়াকৰণ আদি।


Types of Computer (কম্পিউটাৰৰ প্ৰকাৰ)

তথ্য নিয়ন্ত্ৰণ ক্ষমতাৰ ভিত্তিত কম্পিউটাৰ তিনিটা প্ৰকাৰৰ:

১/ এনালগ কম্পিউটাৰ

২/ ডিজিটেল কম্পিউটাৰ আৰু

৩/ হাইব্ৰিড কম্পিউটাৰ


১) এনালগ কম্পিউটাৰ

এনালগ কম্পিউটাৰসমূহ এনালগ ডাটা প্ৰক্ৰিয়াকৰণৰ বাবে ডিজাইন কৰা হৈছে। এনালগ ডাটা হৈছে অহৰহ পৰিৱৰ্তিত হৈ থকা অবিৰত ডাটা।

আমি ক’ব পাৰো যে এনালগ কম্পিউটাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয় য’ত আমাক সদায় গতি, উষ্ণতা, চাপ আৰু কাৰেণ্টৰ দৰে নিৰ্দিষ্ট মানৰ প্ৰয়োজন নহয়।


২) ডিজিটেল কম্পিউটাৰ

ডিজিটেল কম্পিউটাৰসমূহ উচ্চ গতিৰে গণনা আৰু যুক্তিসংগত কাৰ্য্যসমূহ সম্পন্ন কৰিব পৰাকৈ ডিজাইন কৰা হৈছে।

ই তথ্যসমূহক অংক বা বাইনাৰী সংখ্যাৰ আকাৰত (০ আৰু ১) ইনপুট হিচাপে গ্ৰহণ কৰে আৰু ইয়াৰ মেম’ৰীত সংৰক্ষিত প্ৰগ্ৰেমসমূহৰ সৈতে ইয়াক প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰি আউটপুট উৎপন্ন কৰে।

আমি ঘৰত বা অফিচত ব্যৱহাৰ কৰা ডেস্কটপ স্মাৰ্টফোনকে ধৰি সকলো আধুনিক কম্পিউটাৰ যেনে লেপটপ, ডিজিটেল কম্পিউটাৰ।


৩) হাইব্ৰিড কম্পিউটাৰ

হাইব্ৰিড কম্পিউটাৰত এনালগ আৰু ডিজিটেল দুয়োটা কম্পিউটাৰৰ দৰে বৈশিষ্ট্য আছে। ই এনালগ কম্পিউটাৰৰ দৰেই দ্ৰুত আৰু ইয়াৰ মেম’ৰী আৰু সঠিকতা ডিজিটেল কম্পিউটাৰৰ দৰেই।

ই এনালগ সংকেত গ্ৰহণ কৰে আৰু প্ৰক্ৰিয়াকৰণৰ পূৰ্বে ডিজিটেল ৰূপলৈ ৰূপান্তৰিত কৰে। সেয়েহে ইয়াক বিশেষ প্ৰয়োগসমূহত ব্যাপকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয় য’ত এনালগ আৰু ডিজিটেল দুয়োটা তথ্য প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰা হয়।

উদাহৰণস্বৰূপে পেট্ৰ’ল পাম্পত এনে এটা প্ৰচেছৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয় যিয়ে ইন্ধনৰ প্ৰবাহৰ জোখক পৰিমাণ আৰু মূল্যলৈ ৰূপান্তৰিত কৰে। একেদৰে বিমান, চিকিৎসালয়, বৈজ্ঞানিক প্ৰয়োগত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।


আকাৰৰ ভিত্তিত কম্পিউটাৰ পাঁচ প্ৰকাৰৰ আছে:


১) ছুপাৰ কম্পিউটাৰ

ছুপাৰ কম্পিউটাৰ হৈছে আটাইতকৈ ডাঙৰ আৰু দ্ৰুততম কম্পিউটাৰ। বৃহৎ পৰিমাণৰ তথ্য প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰিব পৰাকৈ ডিজাইন কৰা হৈছে। এটা ছুপাৰ কম্পিউটাৰে এক ছেকেণ্ডতে ট্ৰিলিয়ন নিৰ্দেশনা প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰিব পাৰে। ইয়াত হাজাৰ হাজাৰ আন্তঃসংযোগী প্ৰচেছৰ আছে।

বিশেষকৈ বতৰৰ পূৰ্বাভাস, বৈজ্ঞানিক অনুকৰণ আৰু পাৰমাণৱিক শক্তি গৱেষণা আদি বৈজ্ঞানিক আৰু অভিযান্ত্ৰিক প্ৰয়োগত ছুপাৰ কম্পিউটাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ১৯৭৬ চনত ৰজাৰ ক্ৰেয়ে প্ৰথমটো ছুপাৰ কম্পিউটাৰ প্ৰস্তুত কৰিছিল।


২) মেইনফ্ৰেম কম্পিউটাৰ

মেইনফ্ৰেম কম্পিউটাৰসমূহ একেলগে শ শ বা আনকি হাজাৰ হাজাৰ ব্যৱহাৰকাৰীক সমৰ্থন কৰিব পৰাকৈ ডিজাইন কৰা হৈছে। তেওঁলোকে একে সময়তে একাধিক প্ৰগ্ৰেম সমৰ্থন কৰিব পাৰে।

অৰ্থাৎ তেওঁলোকে একেলগে বিভিন্ন প্ৰক্ৰিয়া সম্পন্ন কৰিব পাৰে। মেইনফ্ৰেম কম্পিউটাৰৰ এই বৈশিষ্ট্যসমূহে ইয়াক বেংকিং আৰু টেলিকমিউনিকেচন খণ্ডৰ দৰে বৃহৎ সংস্থাসমূহৰ বাবে আদৰ্শ কৰি তোলে যিবোৰে উচ্চ পৰিমাণৰ তথ্য পৰিচালনা আৰু প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰিব লাগিব।


৪) ৱৰ্কষ্টেচন

কাৰিকৰী বা বৈজ্ঞানিক প্ৰয়োগৰ বাবে ডিজাইন কৰা একক ব্যৱহাৰকাৰী কম্পিউটাৰক ৱৰ্কষ্টেচন বোলে। ইয়াত এটা দ্ৰুত মাইক্ৰ'প্ৰচেছৰ, বৃহৎ পৰিমাণৰ ৰেম, আৰু উচ্চ গতিৰ গ্ৰাফিক এডাপ্টাৰ আছে।

ই সাধাৰণতে এটা নিৰ্দিষ্ট কাম অতি বিশেষজ্ঞতাৰে সম্পন্ন কৰে; সেই অনুসৰি ইহঁত বিভিন্ন ধৰণৰ যেনে গ্ৰাফিক্স ৱৰ্কষ্টেচন, মিউজিক ৱৰ্কষ্টেচন আৰু ইঞ্জিনিয়াৰিং ডিজাইন ৱৰ্কষ্টেচন।


৫) মাইক্ৰ’কম্পিউটাৰ

মাইক্ৰ’কম্পিউটাৰক ব্যক্তিগত কম্পিউটাৰ বুলিও কোৱা হয়। ই ব্যক্তিগত ব্যৱহাৰৰ বাবে ডিজাইন কৰা সাধাৰণ উদ্দেশ্যৰ কম্পিউটাৰ।

ইয়াত এটা কেন্দ্ৰীয় প্ৰচেছিং ইউনিট হিচাপে এটা মাইক্ৰ’প্ৰচেছৰ, মেম’ৰী, ষ্ট’ৰেজ এৰিয়া, ইনপুট ইউনিট আৰু আউটপুট ইউনিট আছে। লেপটপ আৰু ডেস্কটপ কম্পিউটাৰ মাইক্ৰ’কম্পিউটাৰৰ উদাহৰণ।

ব্যক্তিগত কামৰ বাবে উপযোগী যিবোৰ হ’ব পাৰে কোনো এচাইনমেণ্ট কৰা, চিনেমা চোৱা বা অফিচৰ কামৰ বাবে অফিচত থকা।


Components of Computer (কম্পিউটাৰৰ উপাদানসমূহ)

কম্পিউটাৰত তিনিটা মূল উপাদান থাকে:-


১/ ইনপুট আৰু আউটপুট এককসমূহ

২/ কেন্দ্ৰীয় প্ৰক্ৰিয়াকৰণ একক (CPU)

৩/ মেমৰি ইউনিট


১/ ইনপুট আৰু আউটপুট ইউনিট

ব্যৱহাৰকাৰীয়ে কম্পিউটাৰৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিবলৈ ইনপুট আৰু আউটপুট ডিভাইচৰ প্ৰয়োজন হয়।

ইনপুট ডিভাইচৰ জৰিয়তে আমি কম্পিউটাৰ চিষ্টেমত ডাটা সন্নিৱিষ্ট কৰোঁ আৰু আউটপুট ডিভাইচৰ জৰিয়তে আমি ইনপুট ডাটাৰ ফলাফল পাওঁ।


২/ কেন্দ্ৰীয় প্ৰক্ৰিয়াকৰণ একক (CPU)

কেন্দ্ৰীয় প্ৰক্ৰিয়াকৰণ একক (CPU) হৈছে কম্পিউটাৰ ব্যৱস্থাৰ সেই অংশ যিয়ে ব্যৱস্থাটোৰ মূল গাণিতিক, লজিকেল আৰু ইনপুট/আউটপুট কাৰ্য্যসমূহ সম্পন্ন কৰিবলৈ কম্পিউটাৰ প্ৰগ্ৰেমৰ নিৰ্দেশনাসমূহ সম্পন্ন কৰে।

চিপিইউক কম্পিউটাৰৰ মগজু বুলিও জনা যায়। CPU গতি ব্যৱহৃত মাইক্ৰ'প্ৰচেছৰৰ ধৰণৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে আৰু ইয়াক মেগা হাৰ্টজ (MHz) ত জুখিব পাৰি।


CPU তিনিটা ভাগত ভাগ কৰা হৈছে :-


১) গাণিতিক যুক্তি একক (ALU)

গাণিতিক যুক্তিযুক্ত একক (Arithmetic Logic Unit) হৈছে কম্পিউটাৰত থকা এটা ডিজিটেল বৰ্তনী যিয়ে গাণিতিক আৰু লজিকেল কাৰ্য্য সম্পাদন কৰে।


২) নিয়ন্ত্ৰণ একক (CU)

নিয়ন্ত্ৰণ এককে কম্পিউটাৰ ব্যৱস্থাৰ ইনপুট আৰু আউটপুট যন্ত্ৰসমূহৰ সমন্বয় সাধন কৰে।

অৰ্থাৎ এই ইউনিটৰ জৰিয়তে আমি কম্পিউটাৰৰ সৈতে সংযুক্ত উপাদানসমূহৰ কাম নিয়ন্ত্ৰণ কৰোঁ।


৩) মেমৰি ইউনিট (MU)

এই মেম’ৰিটোৱে প্ৰগ্ৰেম বা ডাটা অস্থায়ী বা স্থায়ীভাৱে সংৰক্ষণ কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ। ইয়াৰ প্ৰাথমিক স্মৃতিশক্তি আৰু মাধ্যমিক স্মৃতিশক্তি থাকে।

প্ৰচেছিং কৰিবলগীয়া ইনপুট ডাটা প্ৰচেছিং কৰাৰ আগতে মূল মেম’ৰীলৈ অনা হয়।


Input and Output Device (ইনপুট আৰু আউটপুট ডিভাইচ)


1. INPUT ডিভাইচ

কম্পিউটাৰত, যাৰ সহায়ত আমি নিৰ্দেশনা দিওঁ, সেই যন্ত্ৰবোৰক ইনপুট ডিভাইচ বোলা হয়, সহজ ভাষাত যিকোনো যন্ত্ৰৰ পৰা আমি কম্পিউটাৰক ইনপুট দিওঁ। ইহঁতক ইনপুট ডিভাইচ বোলা হয়। যেনে :- কিবৰ্ড, মাউছ, স্ক্যানাৰ, লাইট পেন, ইত্যাদি। এই সকলোবোৰ ইনপুট ডিভাইচৰ জৰিয়তে আমি কম্পিউটাৰক ইনপুট দিওঁ।


কিবৰ্ড

Introduction and Development of Computers in Assamese

কম্পিউটাৰত কিবৰ্ডে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে কাৰণ আমি কম্পিউটাৰত ডাটা প্ৰৱেশ কৰাৰ কামটো কিবৰ্ডৰ জৰিয়তে নিজেই কৰো আৰু ইয়াৰ সহায়ত লিখা আৰু আখৰ ইনপুট কৰা হয়। ইয়াৰ বাহিৰেও আমি কম্পিউটাৰত লিখাৰ বাবে যি কামেই নকৰোঁ কিয়, আমি কেৱল কিবৰ্ডৰ জৰিয়তেহে কৰো, গতিকে আমি ক’ব পাৰো যে কিবৰ্ডটো এটা ইনপুট ডিভাইচ।


মাউছ

Introduction and Development of Computers in Assamese

কিবৰ্ডৰ পিছত মাউছটো আহে দ্বিতীয় নম্বৰটোত, ইয়াৰ সহায়ত আমি কম্পিউটাৰত যিকোনো আকৃতি তৈয়াৰ কৰিব পাৰো আৰু মাউছ পইণ্টাৰৰ সহায়ত যিকোনো এপ্লিকেচন সহজে খুলি বন্ধ কৰিব পাৰো।

মাউছত ২টা বুটাম আছে, যাক বাওঁ ক্লিক আৰু ৰাইট ক্লিক বোলা হয়। আৰু মাজত এটা স্ক্ৰল বুটাম আছে, যাতে আমি পৃষ্ঠাটো ওপৰলৈ তললৈ যাব পাৰো।


স্ক্যানাৰ

কম্পিউটাৰৰ পৰিচয় আৰু বিকাশ

স্ক্যানাৰবোৰো ইনপুট ডিভাইচ, স্ক্যানাৰৰ জৰিয়তে আমি যিকোনো পেজ, ডকুমেণ্ট, ফটো আদি স্কেন কৰি পোনপটীয়াকৈ কম্পিউটাৰত ইনপুট কৰিব পাৰো, স্কেন কৰাৰ পিছত আমি ডকুমেণ্ট বা ফটোবোৰো এডিট কৰিব পাৰো।


লাইট পেন

কম্পিউটাৰৰ পৰিচয় আৰু বিকাশ

লাইট পেন এটা ইনপুট ডিভাইচো। ইয়াৰ দ্বাৰা কম্পিউটাৰত এখন ছবি বা গ্ৰাফিক তৈয়াৰ কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও টাচ্চ স্ক্ৰীণ কম্পিউটাৰত ইয়াক ডিছপ্লে স্পৰ্শ কৰিবলৈও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াক পইণ্টাৰ ডিভাইচ বুলিও কোৱা হয়।


মাইক্ৰ' ফোন

কম্পিউটাৰৰ পৰিচয় আৰু বিকাশ (Introduction and Development of Computers in Assamese)

মাইক্ৰ’ফোনো এটা ইনপুট ডিভাইচ। মাত ৰেকৰ্ড কৰিবলৈ মাইক্ৰ’ফোন ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আমি কোৱা সকলো কথাই এটা মাইক্ৰ’ফোনৰ জৰিয়তে কম্পিউটাৰত ইনপুট কৰা হয়। এইদৰে মাইক্ৰ’ফোনো এটা ইনপুট ডিভাইচ।

এইদৰে আমি কম্পিউটাৰত যিবোৰ ডিভাইচৰ যোগেদি ইনপুট দিওঁ সেইবোৰ সকলোকে Input Devices বোলা হয়, আৰু কিছুমান Input Devices তলত দিয়া হৈছে:-


KEYBOARD, MOUSE, JOYSTICKS, LIGHT PEN,GRAPHICS TABLET, TOUCH SCREEN,TOUCH PAD,TRACKBALL,SCANNER

MICR( Magnetic Ink Character Recognition), OCR (Optical Character Recognition),OMR (Optical Mark reader) Bar code Reader, Microphone, Digital Camera, Biometric Sensor etc.



2. OUTPUT DEVICE (আউটপুট ডিভাইচ)


কম্পিউটাৰক ইনপুট দিয়াৰ পিছত যিটো ডিভাইচৰ জৰিয়তে আমি ফলাফল পাওঁ তাক আউটপুট ডিভাইচ বোলা হয়। যেনে :- মনিটৰ, প্ৰিন্টাৰ, প্ৰজেক্টৰ, স্পীকাৰ আদি। এই সকলোবোৰ আউটপুট ডিভাইচ।

এই আউটপুট ডিভাইচবোৰৰ সহায়ত আমি কম্পিউটাৰৰ পৰা আউটপুট পাওঁ।


মনিটৰ

কম্পিউটাৰৰ পৰিচয় আৰু বিকাশ (Introduction and Development of Computers in Assamese)

মনিটৰ হৈছে কম্পিউটাৰৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ যন্ত্ৰ। মনিটৰ অবিহনে কম্পিউটাৰ অসম্পূৰ্ণ, ইয়াৰ অবিহনে কম্পিউটাৰ ব্যৱহাৰ কৰাটো সম্ভৱ নহয়। আমি কম্পিউটাৰক যি ইনপুট দিওঁ, আমি মনিটৰৰ জৰিয়তে আউটপুটৰ দৰেই পাওঁ।

দেখাত হুবহু টিভিৰ দৰে।বৰ্তমান সময়ত বজাৰত বহু ধৰণৰ মনিটৰ যেনে LED, TFT, CRT ইত্যাদি এতিয়া উপলব্ধ।


প্ৰিন্টাৰ

কম্পিউটাৰৰ পৰিচয় আৰু বিকাশ

পৃষ্ঠাত থকা যিকোনো ডাটা বা ফটো প্ৰিন্ট কৰিবলৈ প্ৰিন্টাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এইবোৰো এটা আউটপুট ডিভাইচ। যদি আমি যিকোনো ডকুমেণ্ট বা ফটোৰ প্ৰিন্ট বিচাৰো তেন্তে আমি কম্পিউটাৰৰ পৰা ইনপুট দিম, আৰু আউটপুট হিচাপে আমি প্ৰিণ্টাৰৰ জৰিয়তে সেই ডাটা বা ফটোৰ প্ৰিন্টআউট পাম, এইদৰে আমি ক’ব পাৰো যে প্ৰিণ্টাৰটোও আউটপুট ডিভাইচ।


প্ৰজেক্টৰ

কম্পিউটাৰৰ পৰিচয় আৰু বিকাশ

প্ৰজেক্টৰ এটা আউটপুট ডিভাইচ। প্ৰজেক্টৰ হৈছে সেই যন্ত্ৰ যাৰ সহায়ত আমি কম্পিউটাৰৰ ডিছপ্লে আন এখন স্ক্ৰীণত দেখুৱাব পাৰো।

যদি আমি কম্পিউটাৰৰ ডিছপ্লে এটা ডাঙৰ স্ক্ৰীণত চাব বিচাৰো, তেন্তে ইয়াৰ বাবে আমাক এটা প্ৰজেক্টৰৰ প্ৰয়োজন, এইদৰে প্ৰজেক্টৰটোও এটা আউটপুট ডিভাইচ।


স্পীকাৰ

কম্পিউটাৰৰ পৰিচয় আৰু বিকাশ

কম্পিউটাৰত আমি স্পীকাৰৰ জৰিয়তে তাত বাজি থকা সংগীত শুনিব পাৰো। ভিডিঅ’, গীত বা ৰেকৰ্ডিং কৰা কণ্ঠৰ শব্দ শুনিবলৈ স্পীকাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

যেতিয়া আমি কম্পিউটাৰক ভিডিঅ’ চাবলৈ বা সংগীত শুনিবলৈ ইনপুট দিওঁ, তেতিয়া স্পীকাৰৰ সহায়ত আমি ইয়াৰ আউটপুট পাওঁ, এইদৰে স্পীকাৰো এটা আউটপুট ডিভাইচ।


COMPUTER MEMORY (কম্পিউটাৰ মেমৰি)

কম্পিউটাৰৰ স্মৃতিশক্তি (COMPUTER MEMORY) কম্পিউটাৰ ব্যৱস্থাৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান। ই হৈছে আভ্যন্তৰীণ বা বাহ্যিক সংৰক্ষণ এলেকা, যিয়ে প্ৰক্ৰিয়াকৰণৰ সময়ত তথ্য আৰু নিৰ্দেশনাসমূহ বাইনাৰী সংখ্যাৰ আকাৰত ৰাখে।


কম্পিউটাৰৰ স্মৃতিশক্তিক দুটা ভাগত ভাগ কৰিব পাৰি -

১/ মূল স্মৃতিশক্তি‌ (Main Memory) আৰু

২/ মাধ্যমিক স্মৃতিশক্তি (Secondary Memory)


১/ মূল স্মৃতিশক্তি (Main Memory)

ইয়াক মূল স্মৃতি বুলিও কোৱা হয়। ই হৈছে কম্পিউটাৰে তথ্য আৰু নিৰ্দেশনা ৰখাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা আভ্যন্তৰীণ সংৰক্ষণ মেম’ৰী। প্ৰাথমিক মেমৰিৰ সংৰক্ষণ ক্ষমতা সীমিত।

প্ৰাথমিক স্মৃতিশক্তি অস্বাভাৱিক প্ৰকৃতিৰ অৰ্থাৎ ইয়াক বৰ্তমানৰ তথ্য ত্বৰান্বিত কৰিবলৈ এটা নিৰন্তৰ শক্তি যোগানৰ প্ৰয়োজন হয়।


প্ৰাথমিক স্মৃতিশক্তি দুই প্ৰকাৰৰ

1. ৰেম (RAM)

২.ৰম (ROM)


1. ৰেণ্ডম এক্সেছ মেমৰি (RAM) – এইটো হৈছে ইণ্টাৰনেল মেমৰি যিটো পঢ়িব আৰু লিখিবও পাৰি। এই স্মৃতিশক্তি হৈছে অস্বাভাৱিক স্মৃতিশক্তি, ইয়াৰ বাবে বৈদ্যুতিক প্ৰবাহৰ নিৰন্তৰ প্ৰবাহৰ প্ৰয়োজন হয়।

2. কেৱল পঢ়া মেমৰি (ROM) - এই মেমৰিত এবাৰ সংৰক্ষণ কৰা তথ্য সলনি কৰিব নোৱাৰি। সেয়েহে তথ্যসমূহ কেৱল পঢ়িব আৰু ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। এই স্মৃতিশক্তিক অস্থিৰ স্মৃতি বোলা হয়।


কেচ মেমৰি (Cache Memory)

কেচ মেমৰি হৈছে অতি দ্ৰুত মেমৰি যিটো এটা কম্পিউটাৰৰ কেন্দ্ৰীয় প্ৰচেছিং ইউনিটত নিৰ্মিত বা ইয়াৰ কাষত এটা সুকীয়া চিপ থাকে।

CPU এ কেশ্ব মেমৰি ব্যৱহাৰ কৰে নিৰ্দেশসমূহ সংৰক্ষণ কৰিবলে যি কাৰ্য্যক্ৰম চলাবলৈ সঘনাই প্ৰয়োজনীয়।


2. সংৰক্ষণ ডিভাইচ / মাধ্যমিক মেমৰি (Secondary Memory)

ছেকেণ্ডাৰী মেম’ৰীক ছেকেণ্ডাৰী ষ্ট’ৰেজ মেম’ৰী বুলিও কোৱা হয়। ই প্ৰাথমিক স্মৃতিশক্তিতকৈ লেহেমীয়া আৰু কম খৰচী। ই এটা স্থায়ী সংৰক্ষণ যন্ত্ৰ।

উদাহৰণ-

1. ফ্লপি ডিস্ক

2. হাৰ্ড ডিস্ক

3. কম্পেক্ট ডিস্ক (CD)

4. ডিজিটেল ভিডিঅ' ডিস্ক (DVD)

5. পেন ড্ৰাইভ (পিডি)

6. মেমৰি কাৰ্ড আদি।


হাৰ্ডৱেৰ আৰু ছ’ফ্টৱেৰ ধাৰণা (Concept of Hardware & Software)

কম্পিউটাৰ হৈছে হাৰ্ডৱেৰ আৰু চফ্টৱেৰৰ সংমিশ্ৰণ। এই দুটা একেলগে কাম কৰি কম্পিউটাৰক নিৰ্দেশনা দিয়ে।


হাৰ্ডৱেৰ -

কম্পিউটাৰৰ যিবোৰ অংশ আমি স্পৰ্শ কৰিব পাৰো সেইবোৰক হাৰ্ডৱেৰ বোলা হয় যেনে কিবৰ্ড, মাউছ, মনিটৰ আৰু প্ৰিণ্টাৰ আদি।


ছ’ফ্টৱেৰ -

ছ’ফ্টৱেৰ হৈছে কম্পিউটাৰ প্ৰগ্ৰেম, প্ৰক্ৰিয়া আৰু আনুষংগিক তথ্যৰ সংকলন যিয়ে কম্পিউটাৰ এটাক কি আৰু কেনেকৈ কৰে সেইটো ক'বলৈ নিৰ্দেশনা প্ৰদান কৰে।

ছ’ফ্টৱেৰ হৈছে ব্যৱহাৰকাৰী আৰু কম্পিউটাৰৰ মাজৰ এক আন্তঃপৃষ্ঠ। ই হাৰ্ডৱেৰক আদেশ দিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা নিৰ্দেশ আৰু প্ৰগ্ৰামৰ এটা গোট।


ছ’ফ্টৱেৰ দুটা ডাঙৰ ভাগত ভাগ কৰিব পাৰি -

1. চিস্টেম ছ’ফ্টৱেৰ (System Software)

2. এপ্লিকেচন চফ্টৱেৰ (Application Software)


1. চিস্টেম চফ্টৱেৰ (System Software)

ইয়াৰ উপৰিও ই ব্যৱহাৰকাৰী আৰু কম্পিউটাৰৰ উপাদানসমূহৰ মাজত আন্তঃপৃষ্ঠ প্ৰদান কৰে। চিষ্টেম চফট্ ৱেৰৰ কিছুমান সাধাৰণ উদাহৰণ হ’ল সকলো অপাৰেটিং চিষ্টেম যেনে WINDOW, LINEX, UNIX, ANDROID আদি।


2. এপ্লিকেচন চফ্টৱেৰ (Application Software)

এপ্লিকেচন চফট্ ৱেৰ হৈছে ব্যৱহাৰকাৰীক কাম সম্পন্ন কৰাত সহায় কৰিবলৈ ডিজাইন কৰা কম্পিউটাৰ চফ্টৱেৰ। ই হৈছে নিৰ্দিষ্ট ব্যৱহাৰ বা এপ্লিকেচনৰ বাবে ডিজাইন কৰা নিৰ্দেশনা বা প্ৰগ্ৰেমৰ এটা গোট, যিয়ে ব্যৱহাৰকাৰীক কম্পিউটাৰৰ সৈতে পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। এপ্লিকেচন চফট্ ৱেৰক এণ্ড ইউজাৰ প্ৰগ্ৰেম যেনে ms word, excel, power point, tally, games আৰু আমি কাম কৰা সেই সকলোবোৰ এপ্লিকেচন চফ্টৱেৰ (Application Software) বুলিও কোৱা হয়।


সংখ্যা প্ৰনালী (NUMBER SYSTEMS)

আপুনি ইনপুট হিচাপে কি দিয়ে কম্পিউটাৰে আপোনাৰ ভাষা বুজি নাপায়। ইনপুটটো এটা ফৰ্মলৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হয় যাতে কম্পিউটাৰে ইয়াক বুজিব পাৰে। এটা কম্পিউটাৰে কেৱল পজিচনেল নম্বৰ চিষ্টেমটোহে বুজিব পাৰে।

তলত দিয়া কম্পিউটাৰ নম্বৰ ব্যৱস্থা (NUMBER SYSTEMS) ইয়াত দিয়া হৈছে


১/ বাইনাৰী সংখ্যা ব্যৱস্থা (BINARY NUMBER SYSTEMS)

বাইনাৰী সংখ্যা ব্যৱস্থাত মাত্ৰ দুটা অংক ০ আৰু ১ থাকে। সকলো তথ্য ০ আৰু ১ হিচাপে ৰূপান্তৰ কৰা হয় আৰু ডিজিটেল কম্পিউটাৰে বাইনাৰী সংখ্যা ব্যৱস্থাত কাম কৰে। বাইনাৰী সংখ্যা ব্যৱস্থাৰ ভিত্তি ২।


২/ দশমিক সংখ্যা ব্যৱস্থা (DECIMAL NUMBER SYSTEMS)

দশমিক সংখ্যা ব্যৱস্থাত এটা সংখ্যাক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিবলৈ ৮টা চিহ্ন আছে। সেয়েহে এই সংখ্যা ব্যৱস্থাৰ ভিত্তি ১০ আৰু ০ৰ পৰা ৯লৈকে অংক ব্যৱহাৰ কৰা হয়।


৩/ OCTAL NUMBER SYSTEMS

এই সংখ্যা পদ্ধতিত এটা সংখ্যাক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিবলৈ ৮টা চিহ্ন আছে। ইয়াৰ ভিত্তি ৮ আৰু ইয়াত ০ৰ পৰা ৭লৈকে সংখ্যা ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে।


৪/ হেক্সাডেচিমেল নম্বৰ ব্যৱস্থা (HEXADECIMAL NUMBER SYSTEMS)

এই সংখ্যা পদ্ধতিত ১৬টা অংক উপলব্ধ। এইবোৰ হ’ল 0ৰ পৰা 9 আৰু A ৰ পৰা F, য’ত A য়ে 10, B য়ে 11, C য়ে 12, D য়ে 13, E14 আৰু F 15 বুজায়। এই সংখ্যা ব্যৱস্থাত 16 টা অংক আছে গতিকে ইয়াৰ ভিত্তি ( ভিত্তি) 16।


Unit of Computer Memory measurement


  • Bit         -                 The smallest unit of data. is is either 0 or 1
  • Nible     -                 A group of 4 bits
  • Byte      -                 A group of 8 bits
  • Kilobyte (KB)-      1Kb = 1024 bytes
  • Megabyte (MB)-   1Mb = 1024 Kb
  • Gigabyte (GB)-     1 GB = 1024MB
  • Terabyte (TB)-      1TB = 1024GB



অৱশেষত

আশাকৰোঁ গোটেই পোষ্টটো পঢ়াৰ পিছত কম্পিউটাৰৰ পৰিচয় আৰু বিকাশৰ মৌলিক জ্ঞান নিশ্চয় পাইছে।

Tags

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad


  विद्यां ददाति विनयं विनयाद् याति पात्रताम्। पात्रत्वात् धनमाप्नोति धनात् धर्मं ततः सुखम्।।  

Below Post Ad

Ads Section